Zagreba Lajfhaki

Kako tretirati krastavce protiv grinja i lisnih uši: pregled učinkovitih metoda

Grinje i lisne uši dva su česta štetnika koja mogu uzrokovati značajnu štetu usjevima krastavaca.

Oba ova organizma hrane se biljnim sokovima, uzrokujući slabljenje biljaka, smanjenje njihove produktivnosti i širenje bolesti.

Anastasia Kovrizhnykh, stručnjakinja internetske publikacije BelNovosti, znanstveni agronom i dizajner krajolika, rekla nam je što učiniti u takvoj situaciji.

Za svakog vrtlara koji želi dobiti zdrave i ukusne krastavce, suzbijanje ovih štetnika važan je zadatak.

Znakovi oštećenja krastavaca od štetnika

Grinje su sitni insekti koje je teško vidjeti golim okom. Na njegovu prisutnost ukazuje tanka mreža na listovima i peteljkama krastavaca. Lišće zahvaćeno grinjama žuti, suši se i otpada.

Fotografija: © Belnovosti

Lisne uši su mali zeleni, crni ili sivi kukci koji se nakupljaju na mladim izdancima, listovima i pupoljcima krastavaca. Sišu sok iz biljaka, deformiraju lišće i usporavaju rast.

Metode suzbijanja paučine grinje

Borba protiv grinja zahtijeva integrirani pristup. Važno je ne samo uništiti štetnike, već i stvoriti uvjete nepovoljne za njihovu reprodukciju.

Jedna od učinkovitih metoda suzbijanja je tretiranje biljaka akaricidima – posebnim pripravcima koji uništavaju krpelje. Akaricidi se proizvode u različitim oblicima: koncentrati za pripremu otopine, sprejevi, prašci.

Važno je odabrati lijekove koji su sigurni za ljude i okoliš te se strogo pridržavati uputa za uporabu.

Uz akaricide, učinkoviti su i narodni lijekovi za suzbijanje grinja.

Infuzija ljuski luka je pristupačan i siguran način za odbijanje štetnika. Za pripremu infuzije ljuske luka prelijte kipućom vodom i ostavite nekoliko sati. Dobivena infuzija se raspršuje po biljkama.

Metode suzbijanja lisnih ušiju

Lisne uši, za razliku od paučine, lakše se uočavaju i lakše se bore protiv njih. Postoje mnoge metode za njegovo uništavanje, uključujući i kemijske i narodne lijekove.

Insekticidi namijenjeni kontroli insekata, uključujući lisne uši, dolaze u obliku granula, praha i tekućina. Pri odabiru je iznimno važno dati prednost onima sigurnima za ljude i korisne kukce te se strogo pridržavati uputa za njihovu uporabu.

Što se tiče narodnih metoda, infuzija češnjaka je jednostavan i pristupačan način za odbijanje lisnih uši. Za njegovu pripremu zdrobljeni češnjak se prelije vodom i ostavi nekoliko sati, nakon čega se biljke tretiraju dobivenom otopinom.

Prevencija štetočina

Prevencija je najbolji način zaštite krastavaca od grinja i lisnih uši. Slijeđenje jednostavnih pravila pomoći će u sprječavanju štetnika i očuvanju žetve.

Redoviti pregled biljaka omogućit će vam da identificirate štetnike u ranoj fazi, kada je njihov broj još mali, i poduzmite pravovremene mjere.

Usklađenost s optimalnim režimom navodnjavanja i gnojidbe jača imunitet biljaka, čineći ih manje osjetljivima na štetočine.

Čišćenje biljnih ostataka nakon berbe lišava štetnike skloništa i hrane.

Duboko kopanje tla u jesen uništava zimujuće štetnike.

Biološke metode suzbijanja

Za suzbijanje štetočina biološkim putem koriste se grabežljivci i paraziti koji prirodno reguliraju njihovu brojnost. Kukci grabežljivci, kao što su bubamare, čipkarice i mljevene kornjaše, hrane se lisnim ušima, značajno smanjujući njihov broj.

Možete privući korisne insekte na svoje mjesto sadnjom biljaka koje ih privlače: kopar, peršin, korijander, neven.

Odabir metode kontrole

Izbor metode za suzbijanje grinja i lisnih uši ovisi o razmjeru lezije, osobnim preferencijama vrtlara i uvjetima za uzgoj krastavaca.

Kemikalije daju brze i učinkovite rezultate, ali mogu biti opasne za ljude i okoliš.

Tradicionalne metode su sigurne, pristupačne i učinkovite, ali zahtijevaju puno vremena i truda.

Biološke metode su ekološki najprihvatljiviji način suzbijanja štetnika, ali zahtijevaju vrijeme i strpljenje.

Ranije smo vam rekli kako se nositi sa žižacima na jagodama.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version