Zagreba Lajfhaki

Kako učiniti tlo plodnim bez gnojiva: Ekološki prihvatljive metode za poboljšanje tla

Plodnost tla ključni je čimbenik uspješnog vrtlarstva i hortikulture.

Mnogi vrtlari i farmeri žele poboljšati kvalitetu svog tla bez pribjegavanja gnojivu koje može sadržavati patogene i neželjene kontaminante.

Anastasia Kovrizhnykh, stručnjakinja internetske publikacije BelNovosti, znanstveni agronom i dizajner krajolika, rekla nam je što učiniti u takvoj situaciji.

Koje su alternativne metode dostupne za poboljšanje plodnosti tla koje će pomoći u postizanju zdravih i produktivnih usjeva?

Organska gnojiva

Organska gnojiva jedan su od najučinkovitijih načina obogaćivanja tla bez upotrebe stajnjaka.

Fotografija: © Belnovosti

Kompost napravljen od kuhinjskih ostataka, otpalog lišća i drugih organskih materijala izvrstan je izvor hranjivih tvari. Kompostiranje pomaže poboljšati strukturu tla, povećati njegovu vlažnost i potaknuti rast korisnih mikroorganizama.

Zelena gnojiva

Zelena gnojidba, odnosno zelena gnojidba, biljke su koje se posebno uzgajaju kako bi se potom unijele u tlo.

Ove biljke obogaćuju tlo dušikom i drugim važnim elementima, a također pomažu u poboljšanju njegove strukture.

Među najpopularnijim zelenim gnojivima su lupin, gorušica, facelija i djetelina. Sjetvom ovih usjeva i naknadnom inkorporacijom u tlo znatno se povećava njegova plodnost.

Malčiranje

Malčiranje je još jedna učinkovita metoda poboljšanja tla. Malč, sastavljen od organskih materijala kao što su slama, pokošena trava, drvena sječka ili lišće, pomaže zadržati vlagu tla, spriječiti eroziju i suzbiti rast korova. Osim toga, malč, koji se postupno raspada, obogaćuje tlo hranjivim tvarima.

Upotreba drvenog pepela

Drveni pepeo izvrstan je izvor kalija i fosfora koji su neophodni za rast biljaka. Dodavanje pepela u tlo povećava njegovu plodnost i pomaže uravnotežiti razinu kiselosti. Međutim, važno je zapamtiti da pepeo treba koristiti štedljivo kako bi se izbjegao pretjerani alkalni učinak.

Biološki proizvodi i mikrobiološka gnojiva

Biološki pripravci i mikrobiološka gnojiva, kao što su mikorizne gljive i bakterije, značajno poboljšavaju strukturu i plodnost tla.

Ovi mikroorganizmi pomažu u razgradnji organske tvari i pomažu biljkama da bolje apsorbiraju hranjive tvari. Korištenje bioloških pripravaka omogućuje stvaranje povoljnih uvjeta za rast i razvoj kultiviranih biljaka.

Izmjena usjeva

Ophodnja je metoda u kojoj se različite vrste biljaka sade na istom području u različito vrijeme. To pomaže u sprječavanju iscrpljivanja tla, poboljšava njegovu strukturu i smanjuje rizik od bolesti i štetnika.

Na primjer, nakon uzgoja mahunarki koje obogaćuju tlo dušikom, možete posaditi povrće koje zahtijeva ovaj element u velikim količinama.

Unošenje glista

Gujavice igraju važnu ulogu u poboljšanju plodnosti tla. Oni rahle tlo, poboljšavaju njegovu strukturu i prozračnost, a također potiču razgradnju organskih materijala. Prisutnošću glista povećava se broj korisnih mikroorganizama u tlu, što pozitivno utječe na njegovu plodnost.

Korištenje mineralnih gnojiva

Mineralna gnojiva mogu biti dobar dodatak organskim metodama poboljšanja tla.

Ova gnojiva brzo nadoknađuju nedostatak određenih elemenata kao što su dušik, fosfor i kalij. Međutim, važno je oprezno koristiti mineralna gnojiva kako se ne bi poremetila ravnoteža hranjivih tvari u tlu.

Održavanje optimalnog pH

Optimalne pH vrijednosti tla igraju ključnu ulogu u dostupnosti hranjivih tvari biljkama. Tlo koje je previše kiselo ili alkalno može ograničiti apsorpciju važnih elemenata.

Kako bi se poboljšala plodnost tla bez stajnjaka, važno je redovito provjeravati njegov pH i vršiti potrebne prilagodbe, kao što je dodavanje vapna za smanjenje kiselosti ili sumpora za povećanje kiselosti.

Ranije smo vam rekli kako uzgajati velike lubenice u zemlji.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version