Kako zalijevati orhideju da počne cvjetati: tajne uspješne njege

Orhideje su jedne od najljepših i najpopularnijih sobnih biljaka, ali zahtijevaju posebnu pažnju i brigu kako bi bile u dobrom stanju.

Jedna od glavnih komponenti uspješnog cvjetanja je pravilno zalijevanje. Nepravilan režim navodnjavanja može dovesti do izostanka cvatnje ili čak smrti biljke.

Anastasia Kovrizhnykh, stručnjakinja internetske publikacije BelNovosti, znanstveni agronom i dizajner krajolika, rekla nam je što učiniti u takvoj situaciji.

Voda mora biti visoke kvalitete i odgovarajuće temperature.

Najbolja opcija je korištenje filtrirane ili kišnice.

Orhideja
Fotografija: © Belnovosti

Važno je izbjegavati tvrdu vodu jer previše soli može naštetiti biljci.

Koliko često zalijevati orhideju

Učestalost zalijevanja ovisi o vrsti orhideje i uvjetima uzgoja. Većina orhideja preferira umjereno zalijevanje.

Ljeti, u razdoblju aktivnog rasta, zalijevanje treba biti redovito, otprilike jednom tjedno.

Zimi, tijekom razdoblja mirovanja, učestalost zalijevanja treba smanjiti na jednom svaka dva tjedna. Potrebno je pratiti stanje korijena: oni bi trebali biti zeleni i lagano vlažni, ali ne mokri.

Kako pravilno zalijevati orhideju

Postoji nekoliko načina za zalijevanje orhideja. Jedna od najpopularnijih je metoda uranjanja. Lonac s biljkom uronjen je u posudu s vodom 15-20 minuta tako da su korijeni potpuno zasićeni vlagom.

Nakon toga morate pustiti vodu da iscuri kako biste izbjegli stagnaciju vlage. Drugi način je zalijevanje odozgo, ali važno je izbjegavati da voda dospije na lišće i točku rasta kako ne bi došlo do truljenja.

Posebna rješenja za poticanje cvjetanja

Da bi orhideja počela cvjetati, možete koristiti posebne hranjive otopine. Važno je odabrati prikladno gnojivo s visokim udjelom fosfora i kalija. Ovi elementi potiču stvaranje pupova i potiču obilno cvjetanje.

Gnojiva treba primijeniti tijekom razdoblja aktivnog rasta, otprilike jednom svaka dva tjedna.

Važno je slijediti upute na pakiranju kako biste izbjegli prekomjerno hranjenje biljke, što može imati suprotan učinak.

Znakovi premalog ili pretjeranog zalijevanja

Orhideja odmah signalizira probleme s zalijevanjem. Ako korijenje postane smeđe i omekša, biljka dobiva previše vode. U tom slučaju potrebno je smanjiti učestalost zalijevanja i dopustiti da se supstrat osuši.

Ako lišće izgubi turgor i nabora se, to može ukazivati ​​na nedostatak vlage. U tom slučaju, trebali biste povećati učestalost zalijevanja i pažljivo pratiti stanje korijena.

Utjecaj vlažnosti zraka

Vlažnost zraka igra važnu ulogu u njezi orhideja. Optimalna razina vlažnosti je oko 60-80%.

U uvjetima suhog zraka, posebno tijekom sezone grijanja, preporuča se koristiti ovlaživače zraka ili staviti biljke na pladnjeve s mokrom ekspandiranom glinom. Redovito zamagljivanje lišća također će pomoći u održavanju potrebne razine vlažnosti.

Uloga rasvjete u procesu cvjetanja

Rasvjeta igra ključnu ulogu u procesu cvjetanja orhideja. Da biste potaknuli cvjetanje, potrebno je biljci osigurati svijetlo, difuzno svjetlo. Izravna sunčeva svjetlost može spaliti lišće, pa je bolje staviti orhideje na istočne ili zapadne prozore. U jesensko-zimskom razdoblju možete koristiti fitolampe za produljenje dnevnog svjetla na 12-14 sati.

Temperatura i njezin utjecaj na cvjetanje

Oscilacije temperature između dana i noći pospješuju stvaranje cvjetnih pupova. Optimalna temperatura za orhideje je 18-25°C danju i 15-18°C noću.

Razlika u temperaturi potiče stvaranje pupova i ubrzava proces cvjetanja. Važno je izbjegavati nagle promjene temperature i propuh kako ne biste oštetili biljku.

Ranije smo razgovarali o tome je li potrebno orezivati ​​orhideju nakon što procvjeta.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki