Ovo je vrlo jednostavna radnja: učinite to odmah nakon što božuri procvjetaju: rezultat će sljedeće godine biti iznenađujući

Peonies se može nazvati jednom od najljepših biljaka. Međutim, božuri imaju jednu značajku – zahtjevni su za njegu.

Nakon cvatnje svakako biste trebali izvršiti nekoliko radnji, kaže Anastasia Kovrizhnykh, stručnjak u internetskoj publikaciji BelNovosti, agronom i dizajner krajolika. Inače će biljke postupno umrijeti.

Uklanjanje uvelih cvjetova

Prvo što treba učiniti nakon što božuri procvjetaju je ukloniti ocvale cvjetove. Ovo ne samo da poboljšava izgled biljke, već također sprječava stvaranje sjemena, koje može oslabiti biljku.

Uklanjanje uključuje korištenje oštrih škara za rezidbu ili škara za rezidbu kako biste pažljivo odrezali osušene cvjetove odmah ispod prvog niza lišća. Važno je ne oštetiti stabljike i lišće, jer oni nastavljaju hraniti biljku do kraja sezone.

Ishrana bilja

Nakon cvatnje, božuri trebaju dodatnu prehranu kako bi obnovili snagu i pripremili se za zimu.

Božur
Fotografija: © Belnovosti

Pravilno hranjenje pomoći će jačanju korijenskog sustava i osigurati biljkama potrebne hranjive tvari. Za ishranu treba koristiti fosfor i kalij. Dušik je neprihvatljiv, jer trebate ojačati biljku, a ne povećati zelenu masu.

Zalijevanje

Božuri trebaju redovito zalijevanje tijekom vegetacije, posebno nakon cvatnje, kada počinje aktivni razvoj korijenskog sustava.

Nedostatak vlage u tom razdoblju može negativno utjecati na cvjetanje sljedeće godine.

Važno je zalijevati kako bi se osiguralo da voda dopre do korijena, ali također je važno izbjegavati pretjerano zalijevanje, koje može uzrokovati truljenje korijena.

Najbolja opcija je zalijevanje jednom tjedno, ovisno o vremenskim uvjetima.

Malčiranje

Nakon zalijevanja, preporuča se malčiranje tla oko božura. To će pomoći zadržati vlagu, smanjiti korov i poboljšati strukturu tla. Kao malč možete koristiti sljedeće:

  1. Kompost.
  2. Slama.
  3. Isjeckano lišće.

Malč je jednostavna, ali učinkovita metoda.

Orezivanje i oblikovanje grmova

Obrezivanje božura nakon cvatnje važna je faza njege, koja pomaže u održavanju dekorativnog izgleda biljaka i sprječava razvoj bolesti.

Potpuno obrezivanje stabljika provodi se u kasnu jesen, kada lišće počinje žutjeti i venuti. Stabljike je potrebno odrezati na visini od 10-15 cm od razine tla. To će spriječiti da patogeni i štetnici prezime na biljci.

Ranije smo vam rekli kako spasiti jagode od invazije žižaka.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki