Paprika jako voli ovu gnojidbu od dostupnih komponenti koje se nalaze u svakom vrtu: nakon nje će odmah početi rasti

Prilikom odabira gnojiva za paprike, mnogi ljetni stanovnici preferiraju složena rješenja. Ali zar se gnojidba ne može napraviti od sastojaka koji su pri ruci?

Postoji nekoliko opcija za gnojidbu koje svaki ljetni stanovnik može učiniti, rekla je Anastasia Kovrizhnykh, stručnjakinja mrežne publikacije BelNovosti, agronom znanstvenik i dizajner krajolika.

Kakvu prihranu papar treba?

Paprici su za pravilan rast i razvoj potrebne različite hranjive tvari.

Dušik potiče rast zelene mase, fosfor potiče razvoj korijenskog sustava i cvjetanje, a kalij poboljšava opće stanje biljaka i povećava njihovu otpornost na bolesti. Nedostatak ili višak bilo kojeg od ovih elemenata može negativno utjecati na žetvu.

Osnova je kompost

Kompost je jedan od najboljih izvora organske tvari za prihranu paprike. Obogaćuje tlo esencijalnim mikro i makroelementima, poboljšava njegovu strukturu i vodopropusnost.

Papar
Fotografija: © Belnovosti

Za izradu komposta možete koristiti kuhinjski otpad (kore od povrća i voća, ljuske od jaja), vrtni otpad (trava, lišće), kao i stajski gnoj i trulu slamu.

Način pripreme komposta:

1) trebate pomiješati sav otpad i dodati malo zemlje;
2) sve staviti u kompostnu jamu ili komposter;
3) redovito miješati košticu. To će ubrzati proces razgradnje. Također je potrebno stalno održavati visoku razinu vlažnosti.

Kompost se može pripremiti 6-12 mjeseci unaprijed, ali vrijeme može varirati. U ovom trenutku čak je teško zamisliti univerzalniju i učinkovitiju ishranu.

Infuzija koprive

Kopriva je odličan izvor dušika koji je neophodan za rast paprike. Infuziju od koprive možete jednostavno pripremiti kod kuće.

Dovoljno ga je skupiti, narezati na sitne komadiće, staviti u posudu i preliti vodom u omjeru 1 prema 10. Vrijeme infuziranja je 2 tjedna. Ova otopina se može koristiti za navodnjavanje.

Drveni pepeo

Drveni pepeo je dostupan izvor kalija i fosfora, koji također pomaže neutralizirati kiselost tla. Potreban pepeo od spaljivanja drva ili ostataka žetve, izbjegavajući pepeo od kemijski tretiranih materijala.

Za upotrebu jednostavno rastavite pepeo oko biljaka ili ga dodajte u tlo prilikom sadnje. Također možete pripremiti otopinu: 1 čašu pepela na 10 litara vode, ostaviti 2-3 dana i zaliti biljke.

Ranije smo govorili o tome zašto luk ide u strijelu.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki