Zagreba Lajfhaki

Ponovno sađenje božura u jesen: kako to učiniti kako biste sljedeće godine mogli uživati ​​u cvijeću

Božuri mogu rasti na jednom mjestu do 15 godina, ali ponekad zahtijevaju presađivanje.

Presađivanje božura u jesen važan je i odgovoran proces koji se mora provesti u skladu s određenim pravilima.

Kada presaditi božure u jesen

Presađivanje božura u jesen treba obaviti u optimalno vrijeme kako bi biljke imale vremena da se prilagode novom mjestu i da ih ne ošteti mraz, napominje dizajnerica krajolika i znanstveni agronom Anastasia Kovrizhnykh, stručnjak u internetskoj publikaciji BelNovosti.

Najprikladnije razdoblje za presađivanje božura je rujan-listopad. U ovom trenutku, božuri su već završili svoj vegetativni ciklus i pripremaju se za zimu.

Presađivanje božura u kasno ljeto ili ranu jesen daje im priliku da formiraju novo korijenje i ojačaju prije početka hladnog vremena.
Kako odabrati mjesto za sadnju božura

Fotografija: © Belnovosti

Božuri vole sunčana mjesta bez propuha. Ne podnose zasjenjivanje i višak vlage. Stoga za sadnju božura morate odabrati prostrana, dobro osvijetljena i umjereno vlažna područja. Tlo za božure treba biti plodno, rastresito, drenirano i blago kiselo.

Preporučljivo je da na mjestu sadnje ne rastu druge kulture 3-4 godine. Božuri ne vole blizinu drveća i grmlja, što im može stvoriti sjenu i oduzeti hranjive tvari. Stoga morate božure držati podalje od takvih biljaka.

Kako pravilno presaditi božure u jesen

Presađivanje božura u jesen sastoji se od nekoliko faza:

Priprema jame za sadnju

Na odabranom mjestu potrebno je iskopati rupu dimenzija 50x50x50 cm, a kako bi se osigurala drenaža na dnu rupe, potrebno je položiti sloj ekspandirane gline ili drobljenog kamena, debljine najmanje 10-15 cm.

Zatim trebate pomiješati gornji sloj tla s kompostom ili humusom i dodati mineralna gnojiva. Na primjer, možete koristiti superfosfat (100 g), kalijevu sol (50 g) i dolomitno brašno (200 g) po jami. Dobivena smjesa mora se napuniti u jamu do 2/3 visine.

Priprema podjela

Za presađivanje božura potrebno je odabrati zdrave i jake biljke stare najmanje 4 godine. Da biste ponovo zasadili božur, prvo mu morate skratiti stabljike i lišće na 10-15 cm iznad rizoma.

Zatim morate pažljivo iskopati biljku bez oštećenja korijena. Rizom se mora očistiti od zemlje i podijeliti na dijelove.

Svaki odjeljak treba imati 3-5 pupova rasta i nekoliko korijena. Delenki je potrebno tretirati otopinom kalijevog permanganata ili vrtnim lakom kako bi se spriječila infekcija gljivicama i bakterijama.

Podjele sadnje

Reznice je potrebno posaditi u pripremljene rupe tako da pupoljci rasta budu u razini površine tla ili malo ispod.
Ne zakopajte pupoljke preduboko, jer to može dovesti do kasnog ili slabog cvjetanja. Dijele treba postaviti na udaljenosti od 80-100 cm jedna od druge. Biljke je potrebno dobro zaliti i zbiti zemlju oko korijena nakon sadnje.

Briga za božure nakon presađivanja

Nakon presađivanja, božur je potrebno zaštititi od mraza i isušivanja tla. Da biste to učinili, trebate pokriti biljke suhim lišćem, slamom ili piljevinom do visine od 10-15 cm.Poklopac treba ukloniti u rano proljeće, kada se pojave prvi izbojci.

Tijekom godine nakon presađivanja, božure je potrebno redovito zalijevati, plijeviti, olabaviti i hraniti.

Prvo cvjetanje božura nakon transplantacije može biti slabo ili uopće izostati, ali s vremenom će se prilagoditi novim uvjetima i oduševit će svojom ljepotom.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version