Zagreba Lajfhaki

Razmnožavanje crnog ribiza u proljeće: kako uspješno dobiti sadnice crnog i crvenog ribiza na svom mjestu

Grmovi crnog ribiza mogu se naći u mnogim ljetnim vikendicama. Nije zahtjevna za njegu, a ubrani urod daje razne delicije: trpke konfiture, kiselkasti džem, bogati kompot, fin džem za pite.

Crveni ribiz je manje popularan, ali zahtjevniji za njegu. Na grmu sazrijeva manje bobica nego na crnom. Veća je vjerojatnost da će se razboljeti.

Ako grmlje koje daje visokokvalitetnu žetvu raste na vašoj ljetnoj kućici, neracionalno je kupiti nove sadnice. Ribiz se lako razmnožava.

Vrlo je važno to učiniti na vrijeme, jer vrhunac plodonošenja za grmlje traje od četiri do osam godina.

Budući da je stiglo proljeće, reći ću vam kako razmnožiti grm u ovo doba godine.

Fotografija: © Belnovosti

Reprodukcija ribiza raslojavanjem

Najlakši način. Ako ne požurite, stopa preživljavanja bit će blizu sto posto. Suština metode je da se grana crnog ribiza stara dvije do tri godine savije prema tlu u obliku obrnute duge, a najniža točka se učvrsti klinom od debele žice ili metala. To se mora učiniti odmah nakon što se snijeg otopi.

Nedostatak ove metode je dugo vremena potrebno za dobivanje rezultata: bolje je odvojiti mladu biljku od matičnog grma sljedećeg proljeća. U regijama s toplom kasnom jeseni, presađivanje je dopušteno prije početka hladnog vremena.

Grane crvenog ribiza teže se savijaju. Manje su fleksibilni. Stoga se koristi metoda okomitog nanošenja slojeva. Na grmu se ostavljaju samo mladi izbojci: duljina im se skraćuje za 2/3.

Iz preostalih pupova dolazi do brzog rasta mladih izdanaka. Kada njihova duljina dosegne 15 cm, grane se prekrivaju mokrom zemljom.

Tijekom ljeta, tlo se nekoliko puta izlije i olabavi, stalno prateći vlažnost. U jesen su mladi grmovi s razvijenim korijenskim sustavom spremni za presađivanje.

Dijeljenje grma

Brz, ali naporan proces. Metoda se koristi prije otvaranja pupova u rano proljeće.

Razni izvori pišu da je potrebno prethodno zalijevanje. Iz vlastitog iskustva došao sam do zaključka da je bolje zalijevati samo presađene biljke kada su svi radovi na iskopavanju završeni.

Tlo koje se namočilo pod utjecajem vode ne prianja dobro na korijenski sustav prilikom premještanja biljke. Zašto mu treba dodatni stres?

Reznice

Ova metoda je dobra zbog svoje jednostavnosti: potrebno je samo nekoliko minuta za odabir i rezanje reznice. Lako je dobiti grm tražeći reznice izdanaka od susjeda ili prijatelja.

Stopa preživljavanja odrezanih dijelova je 90 posto ako se radnje izvode ispravno.

U proljeće biram drvenaste grane crnog ribiza debljine 6-8 mm s razvijenim pupoljcima. Škare za rezidbu moraju biti oštre i čiste. Svaku granu podijelim na dijelove od 30-40 cm.

Kod rezanja crnog ribiza ne treba nam zeleni vrh, baš kao ni listovi. Sekcije tretiram tekućinom koja sadrži alkohol.

Kako bih ubrzao proces, stavljam reznice u vodu, a ne u tlo, dodajući gnojivo s dušikom, fosforom i kalijem. Kad izrastu korijeni dužine prsta, sadim grmlje u čaše, a nakon četrdeset pet dana – na otvorenom terenu. Ostavimo dva ili tri pupoljka na površini i nagnemo deblo za 45 stupnjeva. Bilo bi dobro mladice prije sadnje potopiti u aktivator rasta. Humus i pijesak u jednakim omjerima su idealno tlo.

Crveni ribiz se uspješnije razmnožava zelenim reznicama. Bolje je to učiniti krajem proljeća. U tom slučaju lišće se ne uklanja. Reznice se odmah stavljaju u prethodno pognojenu, vlažnu zemlju. Prva dva do tri dana preporučljivo je tlo zalijevati dva puta dnevno. Stopa preživljavanja reznica je više od 50 posto.

Reznice za reznice izrađuju se na sljedeći način:

• gornji – ravni;

• donji – skošeni.

Neki ljetni stanovnici pokušavaju metodu razmnožavanja ribiza kao što je sadnja sjemena. Kada ga koristite, morate dobro razumjeti odabir. Uzgojena biljka će najvjerojatnije imati drugačiju kvalitetu od one od koje je sjeme uzeto.

Ranije smo vam rekli kako zaštititi sadnice od mačaka.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version