Zagreba Lajfhaki

Što grašak treba za dobar rast i plodonošenje: savjet za one koji se odluče uzgajati grašak u vrtu

Značajan broj ljetnih stanovnika i vrtlara, osim krumpira, mrkve, repe i drugih povrtnih kultura, uzgaja grašak na svojim parcelama.

“Ukusna gredica” sa zelenim graškom u vrijeme njegova zrenja oduševljava djecu, a odraslima nije teško ubrati mahunu ili dvije za uživanje. Kako pravilno uzgajati grašak i je li to teško? Ne, uopće nije teško.

Anastasia Kovrizhnykh, stručnjakinja internetske publikacije BelNovosti, znanstveni agronom i dizajner krajolika, rekla nam je što učiniti u ovom slučaju.

Dovoljno je zapamtiti osnovna pravila za njegov uzgoj.

A prvi od njih je ne štedjeti vodu za zalijevanje kreveta na kojem se nalazi grašak. Ova kultura voli vlagu, a grašak će biti sočan ako biljka ima dovoljno vlage.

Fotografija: © Belnovosti

Dok biljka još nije počela cvjetati, treba je zalijevati jednom ili dva puta tjedno, izlijevajući barem kantu vode na svaki metar gredice.

A kada se na grašku pojave cvjetovi, učestalost zalijevanja može se povećati i biljkama se može dodavati voda svaka dva dana, održavajući iste količine vode.

Pravilo broj dva je redovito i pravovremeno hranjenje. Prije cvatnje, zeleni, rastući grašak može se hraniti otopinom koprive ili divizme. A kada izblijedi, potrebno je dodati gnojidbu u tlo u obliku otopine nitroamofosfata ili otopine amonijaka.

Treće pravilo je da ako samo tražite pogodno mjesto za sjetvu graška i želite znati na kakvom tlu najbolje uspijeva i rađa, onda je odgovor jednostavan: kultivirano i dobro pognojeno.

Crno tlo i ilovača s neutralnom kiselošću su izvrsni, ali visoko kisela glinena tla nisu. Stoga je mjesto za grašak najprije potrebno prekopati i po potrebi deoksidirati i pognojiti.

Pravilo broj četiri – budući da korijenje graška ide duboko u tlo u potrazi za hranjivim tvarima, može mu nedostajati kisika, zbog čega će sama biljka početi venuti.

Kako to izbjeći? Tlo ispod svake stabljike rahlite češće, a najbolje je to učiniti svaki put nakon zalijevanja. To je posebno potrebno na gustim tlima u vrućim danima kako se na krevetu ne bi stvorila kora.

Peto pravilo je da grašak treba poduprijeti ili objesiti mrežom uz koju će se uvijati i rasti.

Preporučljivo je postaviti nosače u trenutku kada stabljike graška dosegnu visinu od oko 16 centimetara.

Za vezanje graška vrlo su korisni klinovi napravljeni od grana koje su ostale nakon rezidbe stabala, a preko njih možete razvući i mrežu ako su dosta dugi i čvrsti.

Pravilo broj šest – ne zaboravite na takav postupak kao što je štipanje. Kad grašak naraste do 25 centimetara u visinu, ujutro treba prištipnuti vrh, odnosno otkinuti dovoljan komad.

Najbolje je to učiniti ujutro kako točku “odvajanja” ne bi spalilo sunce.

Bočne izdanke graška također možete prištipnuti: to će omogućiti da se na njima formiraju novi izdanci i mahune.

I sedmo pravilo – da biste dobili maksimalan prinos, zaštitite usjeve graška od ptica.

Ptice neće propustiti priliku kljucati mahune ili vaditi tek posađeno sjeme s gredice, a nepozvane goste moći će otjerati prekrivanjem graška bijelim spunbondom. Prskanje graška infuzijom češnjaka ili pelina spasit će vas od insekata.

Ranije smo vam rekli zašto zelena salata postaje gorka.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version