Što kopar voli: tajne uzgoja aromatičnog bilja

Kopar je jedna od najpopularnijih i najomiljenijih zelenih kultura, koja je vrlo cijenjena zbog svoje jedinstvene arome i bogatog sastava vitamina.

Koristi se u salatama, juhama, umacima i mnogim drugim jelima dajući im poseban okus i svježinu. Međutim, uzgoj kopra može predstavljati neke poteškoće, posebno za početnike vrtlare.

Anastasia Kovrizhnykh, stručnjakinja s internetskom publikacijom BelNovosti, znanstvenica u agronomiji i stručnjakinja za krajolik, rekla nam je što učiniti u takvoj situaciji.

Da biste dobili dobru žetvu sočnog i aromatičnog zelenila, morate znati karakteristike ove kulture i stvoriti optimalne uvjete za to.

Sunčeva svjetlost: ključ dobrog rasta

Kopar je biljka koja voli svjetlost, pa biste za sadnju trebali odabrati otvorena sunčana područja.

Kopar
Fotografija: © Belnovosti

U sjeni kopar će slabo rasti, stabljike će postati tanke i izdužene, a miris će biti manje izražen.

Optimalna duljina dnevnog svjetla za kopar je 12-14 sati. Ako postoji nedostatak sunčeve svjetlosti, može se koristiti dodatna umjetna rasvjeta.

Tlo: rastresito i plodno

Kopar preferira labavo, plodno tlo neutralne ili blago kisele reakcije.

Teško glineno tlo nije prikladno za uzgoj kopra, jer otežava pristup zraka korijenju i može dovesti do truljenja biljke. Prije sjetve sjemena preporuča se iskopati tlo i dodati organska gnojiva poput komposta ili humusa.

Zalijevanje: umjereno i redovito

Kopar treba redovito i umjereno zalijevanje. Prekomjerno vlaženje tla može dovesti do razvoja gljivičnih bolesti, a nedostatak vlage može dovesti do žućenja i venuća lišća.

Kopar treba zalijevati po potrebi, održavajući tlo vlažnim, ali ne mokrim. U vrućem vremenu zalijevanje se može povećati.

Temperatura: ugodno područje

Kopar je hladno otporna kultura čije sjeme počinje klijati već na temperaturi od +3°C. Optimalna temperatura za rast i razvoj kopra je +18-20°C. Odrasle biljke mogu podnijeti kratkotrajne mrazeve do -5°C.

Hranjenje: stimulacija rasta

Da biste dobili obilnu žetvu, preporuča se hraniti kopar složenim mineralnim gnojivima. Prvo hranjenje provodi se 2-3 tjedna nakon pojave sadnica, drugo – tijekom razdoblja pupanja. Također možete koristiti organska gnojiva, poput infuzije divizme ili ptičjeg izmeta.

Pravovremena sjetva: ključ uspjeha

Kopar se može sijati nekoliko puta u sezoni, počevši od ranog proljeća do kraja ljeta. To će vam omogućiti da dobijete svježe zelje tijekom cijele vrtlarske sezone. Sjeme kopra sije se na dubinu od 1-2 cm, držeći razmak između redova od 20-30 cm.

Susjedstvo: odabir pravih suputnika

Kopar se dobro slaže s mnogim vrtnim kulturama, poput krastavaca, kupusa, mrkve i repe. Odbija štetnike i poboljšava okus susjednih biljaka. Međutim, ne preporučuje se sadnja kopra uz komorač, kumin i peršin, jer se mogu unakrsno oprašiti i izgubiti svoje sortne kvalitete.

Štetnici i bolesti: zaštita kopra

Na kopar mogu utjecati lisne uši, paukove grinje i mrkvina muha. Za suzbijanje štetočina možete koristiti narodne lijekove, poput infuzije ljuske češnjaka ili luka, kao i biološke pripravke. Najčešće bolesti kopra su pepelnica i crna noga. Da biste spriječili bolesti, važno je pridržavati se pravila plodoreda, ne zgušnjavati sadnje i odmah ukloniti zahvaćene biljke.

Berba: Očuvanje arome

Listovi kopra počinju se rezati kada biljke dosegnu visinu od 10-15 cm. Izrežite zelje po potrebi, sprječavajući cvjetanje biljaka, jer nakon cvatnje lišće postaje grubo i gubi aromu. Narezano zelje može se čuvati u hladnjaku nekoliko dana, zamrznuti ili sušiti.

Ranije smo vam rekli kako pravilno zalijevati rajčice kako se ne bi razboljeli i dali dobru žetvu.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki