Treba li ribizu pepeo zimi: što učiniti s vrijednim gnojivom

Drveni pepeo prirodno je fosforno-kalijevo gnojivo koje sadrži mnoge korisne mikroelemente i potiče razvoj i plodnost biljaka.

Ljetni stanovnici imaju posebno puno ovog “dobra” zimi, primjećuje Anastasia Kovrizhnykh, stručnjak u internetskoj publikaciji BelNovosti, agronom i dizajner pejzaža.

I nema se čemu čuditi, jer u hladnoj sezoni vlasnici privatnih kuća griju peći na drva, a kao rezultat toga nastaje velika količina pepela.

Kako gnojidba ne bi bila uzalud, mnogi vrtlari i vrtlari imaju naviku posipati pepeo pod određenim usjevima, posebno ispod ribiza.

Ribizla
Fotografija: © Belnovosti

Nažalost, prisiljeni smo priznati da su uloženi napori beskorisni, jer je zimi hranjenje ribiza drvenim pepelom nepraktično.

Stvar je u tome što će se, kada se snijeg otopi, sve hranjive tvari isprati iz tla.

Najbolje je sakupiti pepeo i pohraniti ga do proljeća, kada nakon razdoblja mirovanja ribizli počinju aktivno apsorbirati hranjive tvari.

Optimalno vrijeme za prihranjivanje drvenim pepelom je kraj ožujka i travanj. Ako u ovom trenutku dodate pepeo, moći ćete ribizu osigurati potrebnu količinu hranjivih tvari tijekom razdoblja aktivnog rasta i plodonošenja.

Ranije je stručnjak govorio o gnojidbi koja je 5 puta bolja od stajnjaka.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki