Zagreba Lajfhaki

Ubit ćete cijeli urod: vrtlari su upozoreni u koje vrijeme ne smiju zalijevati biljke

Prilikom zalijevanja biljaka čak i iskusni vrtlari mogu pogriješiti što u konačnici dovodi do njihove smrti ili smanjenog prinosa.

Stoga je vrijedno shvatiti u koje vrijeme je neprihvatljivo zalijevati biljke i kada je to bolje učiniti kako biste na kraju dobili izvrsnu žetvu.

Anastasia Kovrizhnykh, stručnjakinja internetske publikacije BelNovosti, agronom i dizajner krajolika, rekla nam je kako ispravno postupiti u takvoj situaciji.

Zalijevanje u podne: opasnost od opeklina i isparavanja

Jedna od najčešćih pogrešaka vrtlara je zalijevanje biljaka u podne. U to vrijeme sunce je u zenitu, a temperatura zraka doseže svoj maksimum.

Zalijevanje u takvim satima dovodi do brzog isparavanja vode, što smanjuje njegovu učinkovitost.

Fotografija: © Belnovosti

Osim toga, kapljice vode na lišću na jakom suncu mogu djelovati poput leća, povećavajući sunčeve zrake i uzrokujući opekline na biljkama.

Zalijevanje navečer: opasnost od bolesti

Zalijevanje biljaka u večernjim satima na prvi se pogled čini kao razumno rješenje. Temperatura pada i voda sporije isparava. Međutim, takvo zalijevanje može dovesti do razvoja gljivičnih i bakterijskih bolesti.

Kada se biljke zalijevaju navečer, voda ostaje na lišću i površini tla preko noći.

Uvjeti visoke vlažnosti i hladnoće stvaraju idealne uvjete za razvoj gljivičnih bolesti kao što su pepelnica i kasna plamenjača. Ove se bolesti mogu brzo širiti i uzrokovati značajnu štetu usjevima.

Također morate zapamtiti da zbog večernjeg zalijevanja voda može ostati, a to može uzrokovati truljenje korijena. To posebno vrijedi za biljke koje su osjetljive na nakupljanje vode.

Najbolje vrijeme za zalijevanje

Optimalno vrijeme za zalijevanje biljaka je rano jutro. Temperatura zraka u ovom trenutku još uvijek je relativno niska, što omogućuje da voda polako prodire u tlo, dopirući do korijena. Osim toga, jutarnje zalijevanje smanjuje rizik od isparavanja i opeklina, a također sprječava razvoj bolesti.

Prednosti jutarnjeg zalijevanja

1. Voda ima vremena da se apsorbira u tlo, dopirući do korijenskog sustava biljaka.

2. Lišće ima vremena da se osuši prije večeri, što smanjuje vjerojatnost razvoja gljivičnih infekcija.

3. Dovoljna količina vlage ujutro potiče aktivan rast i razvoj biljaka tijekom dana.

Ako nije moguće zalijevati biljke ujutro, to se može učiniti navečer, ali racionalno. Višak vlage u večernjim satima može izazvati mnoge probleme.

Ranije smo vam rekli kako pravilno koristiti ljuske jaja u vrtu.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version