Zagreba Lajfhaki

Uvijek zdrave, jake sadnice: samo namočite sjeme u jednu od ovih otopina

Bogat urod počinje zdravim, jakim sadnicama, a zdrave sadnice pravilnim tretiranjem sjemena.

Reći ćemo vam o mogućnostima rješenja za svačiji ukus – kako starim metodama bake, tako i najnovijim metodama obrade pred sjetvu.

Anastasia Kovrizhnykh, stručnjakinja internetske publikacije BelNovosti, agronom i krajobrazni dizajner, govorila je o obradi sjemena.

Namakanje sjemena u kalijev permanganat

Otopite kalijev permanganat u toploj vodi dok ne postane tamno ružičasta. Sjeme uroniti u pripremljenu otopinu na određeno vrijeme, obično od 15 minuta do 2 sata, ovisno o vrsti usjeva. Što je ljuska deblja, namakanje je duže.

Svrhe obrade u kalijevom permanganatu

Fotografija: © Belnovosti

1. Dezinfekcija. Kalijev permanganat ima antiseptička svojstva, što pomaže u uništavanju patogena i sprječava razvoj gljivičnih infekcija.

2. Poticanje klijanja. Proces namakanja aktivira metabolizam u sjemenu, potičući klijanje. Ovo je posebno korisno za ubrzavanje početka rasta sadnica.

3. Spriječiti truljenje. Kalijev permanganat pomaže spriječiti truljenje sjemena tijekom klijanja, pružajući povoljnije uvjete za početnu fazu rasta.

Prije sjetve sjemena u tlo, temeljito ga isperite čistom vodom kako biste uklonili sav preostali kalijev permanganat.

Namakanje u kalijev permanganat jedan je od učinkovitih postupaka za osiguranje uspješnog klijanja i zaštitu sadnica od bolesti u ranim fazama razvoja. Uspješno ga koristi nekoliko generacija ljetnih stanovnika.

Namakanje sjemena u vodikovom peroksidu

Još jedna metoda obrade prije sjetve koju su ljetni stanovnici više puta testirali. Sjemenke se potapaju u vodikov peroksid na period od 15 minuta do 2 sata, ovisno o debljini ljuske.

Postupak ima nekoliko svrha

1. Dezinfekcija. Vodikov peroksid se koristi za uništavanje bakterija, gljivica i drugih mikroorganizama na površini sjemena. To pomaže u sprječavanju rasta patogena i smanjuje rizik od bolesti sadnica.

2. Poticanje klijanja. Namakanje u vodikovom peroksidu potiče procese klijanja sjemena.

3. Poboljšana apsorpcija vode. Peroksid omekšava ljusku, što poboljšava upijanje vode u sjemenkama. To potiče učinkovitiju apsorpciju vlage i hranjivih tvari iz tla.

Namakanje suhih gljiva u infuziji

Ova metoda je učinkovita zbog činjenice da gljive sadrže sve mikroelemente potrebne za biljke. Gljive apsorbiraju hranjive tvari iz tla i akumuliraju ih, a zatim ih ispuštaju u vodu kada se infuziraju. Da biste ekstrahirali mikroelemente iz gljiva u vodenu otopinu, treba ih zdrobiti u male komadiće i natopiti jedan dan.

Sjemenke se zamotaju u krpu dobro natopljenu juhom od gljiva i drže u otopini 6 sati.

Trichoderma i njezina upotreba

Trichoderma je gljiva koja se koristi u poljoprivredi kao biološki proizvod. Antagonist je mnogim patogenim gljivama i poboljšava zdravlje tla i biljaka.

Trichoderma ima sposobnost natjecanja s patogenim organizmima. Namakanje sjemena u otopini s Trichodermom štiti biljke od mnogih bolesti u budućnosti.

Osim toga, potiče se rast biljaka, povećava se njihova otpornost na stres i bolesti.
Pripravke Trichoderme možete kupiti u vrtlarskim trgovinama i koristiti prema uputama.

Namakanje u infuziji pepela

Još jedan dostupan način tretiranja sjemena je korištenje infuzije pepela.

Pepeo je prirodno gnojivo idealno za većinu biljaka. Za pripremu infuzije najbolje je koristiti drveni pepeo.

Sjeme se stavlja u otopinu koja se priprema na sljedeći način: 2 žlice pepela se otopi u 1 litri meke vode i infundira dva dana.

Zatim se sjeme stavi u krpu, prethodno namočenu u infuziju pepela, i drži 4-7 sati.

Možete ga ostaviti preko noći.

Koristeći ove metode prije sjetve, možete dezinficirati sjeme i potaknuti njihov rast. To će vam omogućiti uzgoj jakih, zdravih sadnica, koje će se s vremenom pretvoriti u jake, produktivne biljke.

Ranije smo vam rekli kako uzgajati zeleni luk na prozorskoj dasci.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version