Zašto je važno posaditi rowan u vrtu: učinak koji će iznenaditi vrtlare

U kasnu jesen, kada drveće odbaci lišće, a šuma stoji gola i tužna, planinski jasen se pojavljuje u punom sjaju.

Njegov glavni ponos je, naravno, blistavo ljubičasto grožđe na pozadini tamnog čipkastog lišća.

Anastasia Kovrizhnykh, stručnjakinja internetske publikacije BelNovosti, agronom i dizajner pejzaža, govorila je o prednostima planinskog pepela i njegovih plodova.

Rowan voće, koje se, usput rečeno, ispravno naziva jabukama, bogato je vitaminima P i K, karotenom, organskim kiselinama, pektinima i drugim vrijednim spojevima.

Stoga se mogu koristiti kao multivitamin. Ali, nažalost, izgled stabla već dugo nikoga ne iznenađuje, a njegove bobice zanimaju samo ptice.

Oskoruša
Fotografija: © Belnovosti

Vjerojatno bi se naši preci iznenadili takvom odnosu prema svojoj dojilji, gatari, zaštitnici i iscjeliteljici.

Rowan kao prognozer vremena

Na početku cvatnje rowana možemo sa sigurnošću reći da se zemlja zagrijala na 12-15 stupnjeva.

„Probuđeno“ stablo znak je dolaska optimalnog vremena za sjetvu i sadnju sadnica. Vrtlari prošlih generacija kažu da nema potrebe brinuti o povratnim mrazevima. Obilje bobica na drveću, naprotiv, predviđa oštru, dugotrajnu zimu.

Rowan bobice za cijepljenje

Stabla crvenog rowana izvrsna su podloga. Dobro se nose s jakim mrazevima i slažu se s obližnjom podzemnom vodom.

Usjevi cijepljeni na planinski pepeo razvijaju se “kompaktno” i dobro se nose s opterećenjem prinosa. Vrlo je zanimljiva kombinacija rowan i kruške.

Svaki dio dueta nastavlja živjeti po svom rasporedu: kad kruška procvjeta, pupoljci tek procvjetaju na oskoru. Obično se kao podloga uzima odraslo stablo, a reznice kruške cijepe se na skeletne grane.

Također možete cijepiti na stabla oskoruše: aroniju, glog i jabuku šljivu (“kinesku”).

Rowan kao najjači amulet

Od davnina se drvetu pripisuju magične moći.

U selima još uvijek vjeruju da stabla rowan moraju rasti u blizini kuće kako bi zaštitili vlasnike od svih vrsta nevolja i lopova. Ako stablo počne venuti bez razloga, to je loš znak.

Vatreni štit

Stablo s bujnom krunom ne gori dobro. Zbog toga je drveće raslo između kuća, a često se nalazilo u blizini kupališta. Time je smanjena vjerojatnost širenja požara kada požar izbije.

Prirodni konzervans

U prehrambenoj industriji sorbinska kiselina se široko koristi kao konzervans. Ovaj spoj karakterizira široki antimikrobni učinak. Negativno utječe na rast gljivica.

Inače, sorbinska kiselina prvi put je dobivena u 19. stoljeću. od rowan plodova. Preporuča se uključiti njegove bobice u zimnice.

Kako plodovi oskoruše sazrijevaju, u njima se povećava količina konzervansne kiseline.

Tvar se također nalazi u listopadnom dijelu stabla, nisu uzalud naše bake i prabake kombinirale kiseli kupus u bačvama s granama oskoruše.

Vrijedno drvo

Rowan drvo se koristi kao materijal za ručke alata koji su često podložni udarnim opterećenjima.

Takvi alati uključuju čekiće, lopate, grablje i kose. A pravi ponos vlasnika je sjekira s rowan drškom.

Ovo će trajati dugo i, što je najvažnije, neće proletjeti. Najbolja opcija za izradu ručki je mrtvo stablo koje se osušilo na korijenu.

Pročišćava vodu bez kuhanja

Plodovi i grane oskoruše čine vodu pitkom i dugotrajno sprječavaju njezino cvjetanje. Ovo svojstvo stabla posebno su cijenili putnici.

Da biste dobili čistu vodu iz mutne vode, u posudu se dodaju svježe grančice u količini od 5 kom. za 1 litru vode. Nakon 2-3 sata taloženja voda postaje upotrebljiva barem za ispiranje posuđa i pranje.

Spašava žetvu

Rowan čuva žetvu tijekom zimskog skladištenja. Prije slanja krumpira i korijenskih usjeva u skladište, nasjeckano lišće se sipa u svaku kutiju.

Zatim se postavljaju grane. Za to su prikladni listovi paprati, menta, menta i tansy. Važno je samo na vrijeme se sjetiti biljaka pomoćnica i pobrinuti se za njihovu pripremu unaprijed.

Ljekovite sirovine

Plodovi oskoruše koriste se kod nedostatka vitamina, anemije, povišenog kolesterola, bolesti jetre i bubrega te metaboličkih poremećaja. Bobice se beru nakon prvog mraza, kada izgube gorčinu.

Smrznuti rowan može se čuvati na hladnom do proljeća, ali obično se od njega odmah rade pripravci: džem, marmelada, sok, ocat, umak.

Osušene bobice koriste se za pripremu vitaminskih čajeva. Ako odlučite sušiti rowan u pećnici, postavite temperaturu na ne više od 50-60 stupnjeva. Sušenje traje samo 2-4 sata.

Važno: konzumacija rowan u velikim količinama kontraindicirana je osobama s visokom kiselošću želučanog soka i sklonošću stvaranju krvnih ugrušaka.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki