Zašto ne možete uzgajati krastavce i rajčice u istom stakleniku: svaki vrtlar bi trebao znati

Krastavci i rajčice dvije su najpopularnije povrtne kulture koje se često uzgajaju u staklenicima.

Imaju mnogo toga zajedničkog: vole toplinu i svjetlost, zahtijevaju zalijevanje i gnojidbu i daju obilnu žetvu.

Ali postoje i značajne razlike koje ih čine nekompatibilnim u istom stakleniku.

Različiti zahtjevi za temperaturu i vlažnost

Krastavci su toplinske biljke koje su osjetljive na promjene temperature i hladnoću.

Dobro rastu na temperaturama od 22-28 stupnjeva danju i 16-18 stupnjeva noću.

krastavci
Fotografija: © Belnovosti

Rajčice su, pak, otpornije na hladnoću i noću podnose temperature do 10 stupnjeva.

Najbolje rastu na temperaturama od 20-25 stupnjeva danju i 12-15 stupnjeva noću.

Osim toga, krastavci vole visoku vlažnost zraka – oko 80-90%, a rajčice – nisku – oko 50-60%.

Visoka vlažnost potiče razvoj bolesti na lišću i plodovima rajčice, kao što su kasna mrlja, alternaria, antraknoza itd. Niska vlažnost negativno utječe na oprašivanje cvjetova krastavaca i dovodi do pada jajnika.

Različiti načini oprašivanja

Na jednoj biljci krastavca nalaze se cvjetovi oba spola – muški i ženski. To znači da su krastavci jednodomne biljke. Oprašivanje krastavaca događa se zbog insekata ili vjetra.

Rajčice su dvodomne biljke, što znači da jedna biljka ima samo muške ili samo ženske cvjetove. Oprašivanje rajčice odvija se samooprašivanjem ili otresanjem biljaka.

Ako u istom stakleniku uzgajate krastavce i rajčice, može doći do križanja ovih usjeva. To će dovesti do pogoršanja kvalitete plodova: oni će biti mali, deformirani, gorki ili neukusni.

Različiti rokovi sadnje i berbe

Krastavci su rane biljke koje se mogu saditi u stakleniku od travnja do svibnja. Daju žetvu unutar 40-50 dana nakon sadnje i nastavljaju davati plodove do jeseni.

Rajčice su kasne biljke koje se mogu saditi u plasteniku od svibnja do lipnja. Daju žetvu 60-80 dana nakon sadnje i donose plodove do mraza.

Uzgajate li krastavce i rajčice u istom stakleniku, morate voditi računa o različitom vremenu sadnje i berbe.

Na primjer, ako posadite krastavce prije rajčica, oni će zauzeti prostor i svjetlost od rajčica, što će dovesti do zasjenjenja i sporijeg rasta potonjih.

Ako posadite rajčice prije krastavaca, one će ometati ventilaciju i zalijevanje krastavaca, što će dovesti do vlaženja i truljenja korijena krastavaca.

Zaključak

Krastavci i rajčice su biljke koje se međusobno razlikuju i zahtijevaju različite uvjete uzgoja. Stoga ih nije preporučljivo uzgajati u istom plasteniku, jer će to smanjiti urod i kvalitetu plodova.

Bolje je dodijeliti poseban staklenik za svaki usjev ili podijeliti jedan staklenik na dva dijela pomoću filma ili mreže.

Na taj način možete osigurati optimalne uvjete za rast i razvoj krastavaca i rajčica te dobiti dobar urod ukusnog i zdravog povrća.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki