Zagreba Lajfhaki

10 podcijenjenih kuharskih savjeta koji će unaprijediti vaše recepte

Da biste svojim receptima dali ono nešto dodatno, što će im dati bolji okus, ali i olakšati život u kuhinji, ne treba vam trud nego metoda.

Postoje, primjerice, neki kuharski savjeti, od kojih su se mnogih pridržavale i naše majke prije nas, ali do danas možda nismo ni shvatili koliko su korisni pa ih se pridržavamo svakodnevno. Danas, nakon cijele godine zatočeništva kod kuće, koja nam je dala priliku da pišemo bezbroj sati u kuhinji, moramo reći da mali detalji čine razliku.

Stoga smo prikupili i predstavljamo vam 10 jednostavnih kuharskih savjeta koji mogu nadograditi vaše recepte i olakšati vam ruke u svakodnevnom kuhanju. Drugi će slijediti. Ali za sada, počnimo sa sljedećim…

1. Češnjak – luk. Svaki ima svoj red

Mnogi recepti počinju pirjanjem luka i češnjaka. Međutim, ne biste ih trebali zajedno stavljati u lonac ili tavu. Prvo ide luk kojemu treba više vremena da omekša, a nakon cca 2 minute češnjak koji brzo zagori i postane gorak pa ga treba manje pirjati.

2. Šećer “spašava” rajčicu

Kada radite umak sa svježim rajčicama, uvijek dodajte prstohvat šećera – kristalnog ili smeđeg – koji uravnotežuje kiselost rajčice i vaš umak čini još ukusnijim.

3. Za špek koji ne prska rješenje je brašno

Kad pečete slaninu u tavi, u kuhinji se stvara mali nered od prskanja ulja. Kako biste to izbjegli, slaninu jednostavno pospite s malo brašna koje će također zadržati ulje i učiniti ploške hrskavijima. Ako ne želite slaninu sada dodavati brašna, možete ju i zapržiti tako da je zapečete u pećnici dok ne dobije lijepu boju.

4. Kada stavljamo sitno, a kada krupno mljeveni papar?

Sitno mljevena paprika koju kupujemo gotovu u staklenkama i vrećicama najbolja je za kuhanje, za dodavanje umacima i juhama. S druge strane, kod kuće je dobro imati mlinac za papar koji će vam dati krupnije komade idealne za posluživanje. Ako ste ikada dodali svježe mljeveni papar jelu od tjestenine ili mesu s roštilja prije posluživanja, znate na što mislimo. Okus mu je jedinstven!

5. Kod palačinki, miješanje čini razliku

Ako smjesu za palačinke miksate dok ne bude potpuno glatka, palačinke će biti ukusne, ali ne previše rahle. S druge strane, ako smjesu promiješate tek toliko da se sastojci sjedine, a da ostane grudica, palačinke će biti jednako ukusne i dignut će se do potrebne visine u tavi.

6. Nemojte razbijati jaja o rub zdjele

Kada jaja razbijete o rub zdjele ili tave, postoji opasnost da komadići ljuske upadnu unutra. Najbolje ih je lomiti na ravnoj površini, primjerice kuhinjskom pultu.

7. I ako padne granata, rješenje je opet granata!

Jesmo li vas zbunili? Jednostavno je: ako vam u posudu s razbijenim jajima upadne komadić ljuske, ma koliko mali bio, možete ga ukloniti tako da polovicu ljuske jajeta koristite kao “štapić”.

8. Uvijek oštrite svoje noževe

Kako bi priprema hrane bila lakša i svakako sigurnija, trebali biste često oštriti svoje noževe. Imajte na umu da tupi noževi mogu postati opasni jer ne režu lako i klize, npr. na povrće, čime je moguća nezgoda u kuhinji.

9. Ispiranje riže čini veliku razliku

Ispiranje riže prije kuhanja možda nije obavezno, ali ako to učinite, to smanjuje mogućnost da riža postane “mutna” zbog sadržaja škroba.

10. Ne bacajte stabljike začinskog bilja

Mnogi recepti, posebno salate, zahtijevaju lišće začinskog bilja, a često stabljike završe u smeću. Osim što trošite materijale, na ovaj način gubite priliku dodati dodatni okus drugim receptima. Na primjer, ove stabljike možete dodati u varivo ili juhu i tako jelu dati lijep okus i aromu. Ne dopustite da išta propadne!

časopis za masline.gr

Exit mobile version