10 smrtonosnih zamki kod kuće

“Nemojte se kupati s uključenim bojlerom, riskirate strujni udar”, govorili su stariji, a mlađi se smijali. A tragični incident s 24-godišnjom Irini u Solunu, koja je pronađena mrtva u kupaonici, podsjetio nas je da ni kod kuće nismo sigurni. Da kuća ima releje, Irene ne bi stradala od strujnog udara.

Presudio je upravo taj “detalj”, relej koji nikada nije ugrađen, a ne činjenica da se nesretna 24-godišnjakinja kupala s uključenim bojlerom. Takvi “detalji” mogu se pretvoriti u smrtonosne zamke ili izazvati ozbiljne ozljede u kući. Gdje smo u opasnosti?

1) Preopterećene utičnice

Neki ljudi imaju naviku “preopteretiti” utičnice. U višestrukoj utičnici – i to ne sigurnosnoj – neke su obitelji navikle spajati mnogo uređaja. Pogotovo kada je neki (ili čak jedan) od njih energetski intenzivan, pa “vuče” veliku struju (npr. grijač zraka), posljedice mogu biti zastrašujuće.

Žice se tope i mogu izazvati požar koji se vrlo brzo širi i može se proširiti. Kobno može biti i ako ga netko pokuša ugasiti vodom ili neodgovarajućim aparatom za gašenje požara – jer postoji opasnost od strujnog udara.

2) Oštećene utičnice i ožičenje

Pogotovo u kućama koje su starije ili se loše održavaju, nedostatak uzemljenja, oštećene utičnice ili čak neispravno ožičenje mogu dovesti do požara. Mogu postojati znakovi upozorenja poput mirisa zapaljene plastike, čudnih mirisa, ispadanja osigurača, svjetla koja ‘trepere’ ili čak može eruptirati bez upozorenja. Najopasnije je to što vatra od neispravnih instalacija, ili iz utičnice može krenuti iz kabela iza zida i ne primijeti se dok ne dosegne dimenzije, zahvati ormare i druge zapaljive dijelove kuće. Rješenje je logično: Održavanje elektroinstalacija i svih električnih instalacija u kući od strane profesionalnih električara.

3) “Prljavi” dimnjak u kaminu

Jedan od najčešćih uzroka požara u kućama su kamini. Nešto što mnogi ne znaju je da je -godišnje- čišćenje dimnjaka od kamina nužno jer je dimnjak obično taj koji “grabi”, a da se vatra ne primijeti jer je usmjerena “naopako”: izvana, krov kuće , unutra. Velika opasnost je nakupljanje masnoće u dimnjaku od navike pečenja mesa i sl. u kaminu jer je više… slikovitije.

4) Trula ograda na balkonu

U mnogim starim stambenim zgradama uobičajena je pojava da ograde na balkonima nikada nisu održavane. Boja – premaz – jednostavno skriva problem oksidacije koji se s godinama povećava. Dođe vrijeme kada su šipke klimave i mogu se slomiti ako se netko na njih nasloni. Prošlog travnja, 55-godišnji zamjenik gradonačelnika Kallithee, Lazaros Laskaridis, tragično je preminuo kada se naslonio na korodiranu ogradu i pao s balkona na 4. katu.

5) Balkon spreman za zalijevanje, koji “kiši” žbuke

Koliko god čudno izgledalo, toliko je uobičajeno. Osobito za vrijeme lošeg vremena, ali često i bez razloga, dijelovi balkona ili čak cijeli balkoni mogu otpasti, povlačeći sa sobom sve koji su tamo. Ili još gore, pasti na prolaznike. Naime, samo ove godine u zemlji se srušilo najmanje 6 balkona. U prošlosti su zabilježeni deseci nesreća s teškim ozljedama s odvojenih balkona ili njihovih dijelova.

6) Skliska kada, stepenice

Postoji opasnost od vrlo ozbiljne, ako ne i smrtonosne ozljede od klizanja unutar kuće. Vrlo je česta pojava poskliznuća u kadama, pogotovo onim starijim, koje nisu dobro ispolirane i skliske su. Isto se može dogoditi i na podu kupaonice, ako padnu na njega ili se nakupi voda. Unutarnja stubišta koja imaju mezonete mogu biti jednako opasna ako su skliska.

7) Štednjak – Grijalice

Pogotovo u godinama krize radijatori su bili najčešći uzroci tragedija. Rizik je ogroman. Stare peći na ulje eksplodiraju, štednjaci koji cure zagađuju zrak u prostoriji, mangali se trovaju, grijalice loše kvalitete uzrokuju požare, plinske peći koje cure. Opasnost vreba u pokušaju… ugrijati se zimi. U većini slučajeva žrtve ne shvaćaju da se truju (ugljični monoksid je bez mirisa i izaziva pospanost prije smrti) ili da postoji požar, jer se šteta obično događa noću.

8) Grijač vode

Ne samo da može uzrokovati smrt od strujnog udara. Grijač vode može se pokazati vrlo opasnim jer postoji opasnost od eksplozije. Kada je bojler star i neodržavan može izazvati kratki spoj ili, ako nema izlazni ventil, kada zagrijava vodu u njemu, on se širi. Ako tlak uslijed širenja u njegovim stijenkama prijeđe granicu (8 ili 10 atmosfera), može eksplodirati. Tako nešto dogodilo se u ožujku 2022. godine u Pireju, a udarni val eksplozije ozlijedio je – srećom lakše – 25-godišnjeg stanara stana kojemu je “eksplodirao” bojler.

9) Pokvarene cijevi i plijesan

U mnogim kućama, posebno starije gradnje, postoje “skrivena” curenja iz cijevi, vodokotlića i sl. koja idu čak do truljenja cijelih zidova. Međutim, prije nego što dođemo do ove točke, plijesan je uzrokovana, koja ne samo da “leprša” na mjestima gdje obično teče voda (kuhinja ili kupaonica), već čak iu spavaćim sobama, iza zidova ili ormara. Dugotrajna izloženost određenim vrstama plijesni može uzrokovati simptome alergije poput curenja nosa, svrbeža, kašlja, astme, kao i infekcije pluća koje mogu biti smrtonosne. Jedan takav slučaj je izloženost crnoj plijesni.

10) Slike i viseći namještaj

Živimo u jednom od najpotresnijih područja na svijetu, pa ćemo morati naučiti živjeti s Enceladusom. S obzirom na to da su naši domovi izgrađeni prema protupotresnim propisima koje je nametnula država, sramota je i nepravedno biti ugroženi objektom koji će nam doći… s neba. Stolovi ili namještaj koji nisu dobro pričvršćeni i postavljeni su na mjesta koja mogu blokirati ulaz ili završiti na… našoj glavi mogu biti vrlo opasni.

prototema.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki