Zagreba Lajfhaki

13 stvari koje biste ovog ljeta trebali češće čistiti

Ljeto nije vrijeme bez posla i dodatnih poslova po kući, jer neke stvari morate čistiti češće.

To je djelomično zbog činjenice da su mikrobima potrebna tri čimbenika rasta da bi napredovali: izvor hrane – kao što su organska tla i kožna ulja – vlaga i toplina. Još jedan razlog zašto je neke stvari potrebno češće čistiti ljeti je jednostavno zato što se češće koriste (npr. roštilj i vanjski namještaj).

13 stvari koje biste ovog ljeta trebali češće čistiti

Kuhinja

Ljeti je oko sudopera, odvoda i kontaktnih mjesta uređaja, stolova i pultova potrebno više čišćenja. Kuhinje su obično “prljavije” u smislu rasta mikroba, sadrže ostatke hrane i povećanu vlagu od kuhanja, tekuće vode u sudoperima, ulja na koži i mikroba od onih koji dodiruju ručke i radne površine.

Uređaji

Ljetne vrućine mogu uzrokovati pojavu plijesni u vašim uređajima, poput perilica posuđa i rublja. Prepoznat ćete po mirisu kojeg možete ukloniti octom i sodom bikarbonom.

Posteljina i ručnici

Ljeti vam je vruće i znojite se pa češće pranje posteljine i ručnika može pomoći da ostanu čisti i svježi. Znoj može stvoriti tlo za razmnožavanje bakterija i grinja u vašem krevetu. Ljeti perite plahte barem jednom tjedno (ako ih već ne perete tjedno).

Osim posteljine, dobro je i češće prati ručnike te ih svakodnevno provjetravati.

Odjeća

Shutterstock

Podrazumijeva se da vaša odjeća ljeti upija više znoja pa je morate češće prati. Trebali biste pustiti da se vaša znojna odjeća potpuno osuši prije nego što je stavite u perilicu.

Zidovi

Svakako biste ovaj zadatak trebali dodati na popis za ljetno čišćenje. To je zato što ljetna vlaga može uzrokovati plijesan. Spriječite stvaranje plijesni na vašim zidovima tako što ćete redovito otvarati prozore kako bi povjetarac ušao.

Klima filteri i zračni kanali

Klima uređaj ljeti jako radi. Važno je servisirati svoj klima uređaj prije ljeta, ali postoje i zadaci koje biste trebali obavljati češće, poput mijenjanja AC filtra.

Kada se AC filtar začepi prašinom, prljavštinom, dlakama kućnih ljubimaca i drugim česticama, smanjuje protok zraka u sustav, otežavajući njegov rad.

Roštilj na otvorenom

Shutterstock

Budući da se roštilj više koristi ljeti, i ovaj bi predmet trebalo češće čistiti. Vaš roštilj može sakupljati masnoću, ostatke hrane i druge ostatke. Kako bi vaš roštilj ispravno radio i spriječili kontaminaciju hrane, očistite roštilje i vanjštinu nakon svake upotrebe i dubinski očistite barem jednom mjesečno.

Navlake i jastuci za vanjski namještaj

Shutterstock

Tijekom ljetnih mjeseci vanjski namještaj i jastuci mogu sakupljati prašinu, pelud i spore plijesni. Kako biste spriječili nakupljanje ovih alergena, redovito usisavajte ili četkajte navlake i jastuke i perite ih prema uputama proizvođača.

Balkoni

Uklonite sve komadiće hrane i što češće čistite balkon ili terasu.

Kupaonice

Dobro je češće čistiti glavu tuša (proribati između malih rupica, a zatim umočiti glavu tuša u zdjelu bijelog octa) i WC školjku. Prelijte octom i ostavite preko noći.

Ne zaboravite ni zavjesu za tuš jer se ljeti zbog vlage u kupaonici mogu pojaviti mrlje od plijesni. Operite zavjesu za tuširanje barem jednom mjesečno ljeti kako biste je održavali čistom.

Cipele

Cipele su vam mokre od znoja zbog vrućine i povećane aktivnosti. Kako biste spriječili neugodan miris stopala i rast bakterija, nemojte nositi iste cipele svaki dan i trebali biste ih redovito provjetravati.

Vanjski izvori vode

Shutterstock

Kukci vole ljeto i stajaću vodu. Ovi uvjeti pružaju izvrsna mjesta za razmnožavanje komaraca i drugih insekata koji grizu. Mogući izvori vode uključuju vanjske slavine, oluke i kante koje cure.

Igre

Shutterstock

Budući da djeca ne idu u školu i više vremena provode kod kuće, češće se igraju svojim igračkama. Ovi predmeti nakupljaju više prljavštine i gareži ljeti, pa ih morate češće čistiti. Umjesto da trošite sate na ručno pranje svake igračke, plastične igračke bez baterija možete sigurno staviti u perilicu posuđa za brzo i učinkovito čišćenje. Međutim, ona preporučuje sušenje na zraku jer ciklus sušenja može otopiti neke vrste plastike. Također, ne stavljajte gumene igračke u perilicu jer ih visoka temperatura i deterdžent mogu uništiti.

Za ručno pranje, potopite igračke pet do 10 minuta u pola mješavine octa i vode, zatim obrišite ili osušite na zraku.

priče o zdravlju.gr

Exit mobile version