Zagreba Lajfhaki

3 greške koje čine zlostavljane žene, neposredno nakon incidenta nasilja

Helensko forenzičko društvo ističe tri najčešće pogreške žena žrtava nasilja, posebice u prvim kritičnim satima nakon incidenta nasilja.

Greška 1
Slikat ću da dokažem svoje batine

Fotografija sama po sebi nije dovoljan dokaz. To se događa s jedne strane jer se može montirati odgovarajućim sredstvima, s druge strane jer se osoba prije fotografiranja može našminkati na način da izmijeni stvarnu sliku. Dakle, ako osoba koja je pretrpjela zlostavljanje jednostavno fotografira svoje ozljede, neće moći dokazati zlostavljanje.

Greška 2

Otići ću u najbližu bolnicu i dobiti liječničku potvrdu od kirurga.

Doista, prva stvar koju žrtva s ozbiljnim ozljedama (otvoreni prsni koš, mogući prijelomi itd.) treba učiniti jest otići u bolnicu radi prve pomoći i pregleda. Međutim, nakon toga je neophodan pregled medicinskog stručnjaka.

Patolog je jedini liječnik koji ima odgovarajuću obuku za ovjeru osobnih ozljeda. Nijedna druga medicinska specijalnost nema ekvivalentnu izobrazbu, pa liječnik druge specijalnosti ne može točno i potpuno evidentirati tjelesne ozljede. Za ekhimozu, primjerice, vještak u potpunosti opisuje njezine karakteristike, odnosno dimenzije, boju i oblik, na temelju čega može dati odgovore na ključna pitanja slučaja.

Greška 3

Ne želim pokrenuti tužbu kako me ne bi mogao pregledati liječnički vještak.

Kad je žena odlučila podnijeti prijavu protiv nasilnika, trebala bi to učiniti što je prije moguće u lokalnoj policijskoj postaji. U tom slučaju policija izdaje nalog za kliničko vještačenje najbližoj forenzičkoj ustanovi, a cijeli postupak je besplatan.

Međutim, u slučaju da žrtva nije spremna za pravni proces, važno je obaviti forenzički pregled u forenzičkoj klinici kako bi se potvrdilo zlostavljanje za buduću upotrebu. Postoje klinike u glavnim gradovima zemlje. U oba slučaja izdano izvješće o kliničkom pregledu ima istu valjanost i pravnu snagu u smislu zakonite uporabe i pred svim tijelima i službama.

“Važno je da sve žene znaju ispravne postupke. Čak i ako im se takav incident ne dogodi, na temelju epidemioloških podataka vrlo je vjerojatno da će se morati posavjetovati s nekim iz svoje obiteljske ili prijateljske okoline. Samo s pravim informacijama žena će moći povući prave poteze i konačno biti opravdana. Forenzičari su uz žrtve nasilja kad god i gdje god nas trebaju“, istaknuo je predsjednik Helenskog forenzičkog društva, g. Grigoris Leon.

Exit mobile version