Zagreba Lajfhaki

3 znaka da jedete previše ugljikohidrata

Ugljikohidrati su stekli loš glas zahvaljujući uvjerljivom marketingu i popularnim dijetama protiv njih. No jesu li ugljikohidrati stvarno loši za vas?

Složeni ugljikohidrati – poput zobenih pahuljica, cjelovitih žitarica i krumpira – opskrbljuju naše tijelo energijom i sprječavaju nas od prejedanja. Ugljikohidrati su također preferirani izvor goriva za vaše tijelo, jer zahtijevaju manje rada da se pretvore u energiju od proteina ili masti.

Mnogi složeni ugljikohidrati izvrsni su izvori vlakana (mislite: mahunarke) i potiču gubitak težine, osjećaj sitosti i zdravlje crijeva. Dakle, ako razmišljate o smanjenju unosa ugljikohidrata kako biste smršavili, razmislite ponovno.

S tim u vezi, moguće je imati puno koristi od uključivanja ugljikohidrata u našu prehranu. Odrasli bi trebali nastojati dobiti 45 do 65 posto svog dnevnog energetskog unosa iz ugljikohidrata, prema Smjernicama o prehrani za Amerikance 2015.-2020. Dok je hiperaktivnim osobama potrebno više ugljikohidrata za energiju, osobama koje sjedile trebaju manje.

Bolje se manje fokusirati na broj ugljikohidrata, a više na kvalitetu koju konzumiramo. Međutim, prekomjerna konzumacija, kao i u svemu, može imati štetne simptome za vaše zdravlje.

3 znaka da možda jedete previše ugljikohidrata

Prehrana bi trebala dati da se osjećamo energično, jer hrana je gorivo za naše tijelo i pomaže nam da se suočimo s danom. Složeni ugljikohidrati mogu doprinijeti ovoj energiji, ali njihova prekomjerna konzumacija (bilo složenih ili jednostavnih) ponekad ne može imati rezultate koje očekujete.

Uvijek se osjećate napuhano

Ako se stalno osjećate napuhano, ugljikohidrati bi mogli biti krivac. Šećer iz ugljikohidrata može smanjiti raznolikost zdravih bakterija u našim crijevima, čineći naš probavni sustav tromim, što zatim stvara nadutost.

Osim toga, bakterije u debelom crijevu fermentiraju vlakna, škrob i određene šećere, koji stvaraju plinove u tijelu. To se najčešće događa kada konzumiramo visoko prerađene ugljikohidrate koji zbog velikih količina natrija stvaraju osmotski učinak i izvlače vodu iz crijeva. To može dovesti do nadutosti, zatvora i plinova.

I sjećate se onih korisnih vlakana o kojima smo pričali? Iako nude višestruke prednosti, ako ih prebrzo povećate možete doživjeti niz želučanih problema poput nadutosti. Stoga je najbolje postupno dodavati vlakna u prehranu kako bi se tijelo moglo naviknuti. Također ćete htjeti piti više vode dok to činite.

Udebljate se

Suočimo se s tim: jedenje previše bilo čega vjerojatno će pridonijeti debljanju. Na primjer, slatkiši, pite i kolačići smatraju se slatkom hranom, a vrlo su niski u hranjivim tvarima, pa se smatraju praznim kalorijama.

Stalno ste umorni

Ako se osjećate posebno umorno, ugljikohidrati mogu pridonijeti ovom letargičnom stanju. Moždana magla i glavobolje također su simptomi prekomjernog unosa ugljikohidrata.

Kada birate obrok koji se temelji na ugljikohidratima, važno ga je upariti s drugim nutrijentima poput zdravih proteina i masti. Vaš se mozak za energiju oslanja na glukozu, ali ona brzo sagorijeva ako odaberete ultraprerađene ugljikohidrate umjesto onih s više vlakana.

Konzumiranje previše rafiniranih ugljikohidrata može povećati razinu šećera u krvi i posljedično dovesti do tromosti. Kako biste izbjegli pad, uparite ugljikohidrate s drugim nutrijentima. I proteini i masti mogu pomoći usporiti probavu ugljikohidrata kako biste imali energije tijekom dana.

jenny.gr

Exit mobile version