4 razloga zašto se čini da je Božić ove godine došao ranije

Jeste li i vi zbunjeni što je Božić došao prije nego što ste uopće stigli kupiti ukrase za drvce? Možda ste osjetili – ali niste obraćali pozornost – da svake godine blagdan s medenjacima, lampionima i patuljcima stiže sve brže.

Dakle, ako se za naše male prijatelje čini kao stoljeće dok im Djed Mraz ne donese dar, za odrasle, s obzirom na uobičajeno visoke temperature za sezonu, prijelaz iz ljeta u zimu događa se u trenutku… neslućenom.

“Način na koji doživljavamo prolazak vremena mijenja se kako starimo, s rezultatom da često imamo osjećaj da se ono ‘ubrzava'”, primjećuje Ruth Ogden, izvanredna profesorica eksperimentalne psihologije na Sveučilištu John Moores u Liverpoolu, u svojoj knjizi članak u Razgovoru. To potvrđuju i znanstvena istraživanja: pritisak obaveza odraslog života kao i djece “ubrzavaju” okretanje stranica u dnevniku. Čimbenici koji oblikuju ovaj osjećaj “hitnosti” tu ne prestaju.

Memorija

Promjene u načinu na koji pamćenje funkcionira tijekom vremena ključni su čimbenik budući da se na njega oslanjamo kako bismo procijenili duljinu vremena. “Našu procjenu temeljimo na tome koliko smo sjećanja stvorili tijekom razdoblja koje nas zanima, bilo da se radilo o putovanju automobilom ili romantičnoj vezi”, objašnjava dr. Ogden, dodajući da što je manje sjećanja, to je vremenski period kraći.

“Pamćenje blijedi, a sjećanja blijede kako starimo” naslov je ranijeg članka autora ygeiamoua o istraživanju koje je zaključilo da što manje emocionalnog naboja sjećanje ima, to će ono više blijediti. Dakle, kako starimo i naše emocije su ograničene – uostalom, manje smo željni novih iskustava – čini se razumnim osjećati da je vrijeme teklo kao voda do Božića.

Rutina

Budući da ono što radimo također utječe na našu percepciju vremena, potonje će biti poremećeno svim promjenama u našoj dnevnoj rutini. Vrijeme teče ujednačenim tempom kada dan ide prema planu. “To je postalo očito globalno tijekom pandemije. U jednom trenutku svi smo se bavili svojim svakodnevnim životom i odjednom nam se poremetila rutina…” komentira profesor i citira relevantna saznanja iz Buenos Airesa i Bagdada, pojašnjavajući da, iako Božić ne uzrokuje isti stupanj poremećaja kao globalna pandemija, ponovno remeti naše navike.

Obveze

Vrijeme do Božića proći će mučno za djecu koja broje dane do “praznika radosti”. Izuzev onih koji već počinju s odbrojavanjem do ljeta – i to najavljuju relevantnim objavama na društvenim mrežama – većina odraslih neće pokazati previše uzbuđenja, barem ne do 15-ak dana prije Božića. U većini njih bit će „izgubljeni“ u svakodnevnim obvezama, pomnoženim s napretkom tehnologije koja nam omogućuje da poslove rješavamo brže nego ikad. Prema dr. Ogdenu, “ovo ubrzanje tempa života u posljednjih 20 godina također može pridonijeti osjećaju da Božić dolazi prerano”.

Nekako, dok je za djecu Božić recept za ‘čaroliju’, za odrasle je recept kompliciran i uključuje sate planiranja, priprema, kupovine, zamatanja darova i kuhanja, skup velikog i mučnog pritiska.

Komercijalni duh

Iako kalendar kršćanske vjere Božić smješta 25. prosinca, za izloge i sve oblike marketinga slavlje dolazi puno ranije, početkom studenog ili – zašto ne? – krajem listopada. „Doslovno pomicanje božićnog rasporeda nedvojbeno pojačava osjećaj da Božić dolazi ranije“, zaključuje profesor.

ygeiamou.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki