Zagreba Lajfhaki

5 namirnica koje mogu prirodno smanjiti razinu šećera u krvi

Nekoliko namirnica može pomoći u snižavanju šećera u krvi, ali neke mogu biti učinkovitije od drugih.

Iako čimbenici kao što su tjelesna težina, aktivnost, stres i genetika također igraju ulogu u regulaciji šećera u krvi, zdrava prehrana ključna je za upravljanje šećerom u krvi.

Dok neke namirnice, uključujući one s visokim udjelom dodanog šećera i rafiniranih ugljikohidrata, mogu doprinijeti fluktuacijama šećera u krvi, druge mogu optimizirati regulaciju šećera u krvi dok promiču cjelokupno zdravlje.

Evo 5 namirnica koje vam mogu pomoći u regulaciji šećera u krvi

  1. Brokula
  2. orasi
  3. Grah
  4. bamija
  5. Kelj

Brokula

Sulforafan je vrsta izotiocijanata koji ima svojstva snižavanja šećera u krvi. Ova biljna kemikalija nastaje enzimskom reakcijom kada se brokula sjecka ili žvače.

Studije u epruveti, na životinjama i ljudima pokazale su da ekstrakt brokule bogat sulforafanom ima snažne antidijabetičke učinke, pomažući u povećanju osjetljivosti na inzulin i snižavanju šećera u krvi i markera oksidativnog stresa.

Klice brokule su koncentrirani izvori glukozinolata kao što je glukorafanin. Istraživanja sugeriraju da ovi spojevi pomažu u promicanju osjetljivosti na inzulin i snižavanju razine šećera u krvi kod osoba s dijabetesom tipa 2 kada se dodaju u obliku praha ili ekstrakta.

Osim toga, konzumacija povrća iz skupine cruciferasa može smanjiti rizik od dijabetesa tipa 2, no potrebna su dodatna istraživanja.

Najbolji način za poboljšanje dostupnosti sulforafana je uživanje brokule i klica sirovih ili kuhanih na pari ili dodavanje aktivnih izvora mirozinaze, poput sjemenki gorušice u prahu, kuhanoj brokuli.

orasi

Istraživanje je pokazalo da jedenje orašastih plodova može biti učinkovit način za regulaciju razine šećera u krvi.

U maloj studiji na 25 osoba s dijabetesom tipa 2, konzumacija kikirikija i badema tijekom dana kao dio dijete s niskim udjelom ugljikohidrata smanjila je razinu šećera u krvi natašte i nakon obroka.

Također, jedna je recenzija otkrila da je jedenje različitih vrsta orašastih plodova dovelo do smanjene razine šećera u krvi natašte kod osoba s dijabetesom tipa 2. Međutim, autori su primijetili da rezultati nisu bili klinički značajni i da su potrebna dodatna istraživanja.

Grah

Grah i leća bogati su magnezijem, vlaknima i proteinima. Ove hranjive tvari mogu pomoći u snižavanju šećera u krvi. Posebno su bogati topivim vlaknima i otpornim škrobom, koji usporavaju probavu i mogu poboljšati reakciju šećera u krvi nakon obroka.

Na primjer, jedno istraživanje na 12 žena pokazalo je da dodavanje crnog graha ili slanutka obroku s rižom značajno smanjuje razinu šećera u krvi nakon obroka u usporedbi s jedenjem same riže.

Mnoga su druga istraživanja pokazala da konzumacija graha i leće može utjecati na regulaciju šećera u krvi i možda pomoći u zaštiti od razvoja dijabetesa.

bamija

Bamija je bogat izvor spojeva koji snižavaju šećer u krvi, poput polisaharida i flavonoidnih antioksidansa. Sjemenke bamije mogu biti korisne kao prirodni lijek za dijabetes zbog svojih snažnih svojstava snižavanja šećera u krvi.

Ramnogalakturon, glavni polisaharid bamije, identificiran je kao moćan antidijabetički spoj. Osim toga, bamija sadrži flavonoide isoquercitrin i quercetin 3-O-gentiobiosite, koji pomažu u snižavanju šećera u krvi inhibicijom određenih enzima.

Iako studije na životinjama pokazuju da bamija ima jaka antidijabetička svojstva, potrebna su istraživanja na ljudima.

Kelj – Kupus

Ljudi često opisuju kelj kao “superhranu” – i to s dobrim razlogom. Sadrži mnoge spojeve koji mogu pomoći u snižavanju razine šećera u krvi, uključujući vlakna i flavonoide antioksidanse.

Studija koja je uključivala 42 odrasla Japanca pokazala je da konzumacija 7 ili 14 g hrane koja sadrži kupus uz obrok s visokim udjelom ugljikohidrata značajno smanjuje razinu šećera u krvi nakon obroka u usporedbi s placebom.

Istraživanja su pokazala da flavonoidni antioksidansi koji se nalaze u kupusu, uključujući kvercetin i kaempferol, imaju snažne učinke na snižavanje šećera u krvi i osjetljivost na inzulin.

enikos.gr

Exit mobile version