Zagreba Lajfhaki

5 razloga zašto jesti mrkvu

Mrkva je popularno povrće u kojem možete uživati ​​sirovo kao međuobrok ili u salatama, ili kuhano, pa čak i u nekom desertu.

Iako većina nas mrkvu povezuje s njezinom jarko narančastom bojom, mrkva je izvorno bila žuta i ljubičasta. Najčešći dio biljke koji se jede je korijen, iako su stabljika i listovi također jestivi i koriste se u nekim dijelovima svijeta kao biljka ili list salate.

U zapadnoj prehrani, mrkva je važan izvor dijetalnih karotena i značajno doprinosi zadovoljavanju naših potreba za vitaminom A, kako izvještava bbcgoodfood.

Nutritivni profil mrkve

Porcija mrkve (sirove) 80 g:

27 kcal/117 KJ

0,4 g proteina

0,3 g masti

6,2 g ugljikohidrata

3,1g vlakana

142 mg kalija

2mg vitamina C

Porcija od 80 g mrkve čini jednu od pet namirnica u danu.

5 zdravstvenih dobrobiti mrkve

1. Bogat izvor dijetalnih karotenoida

Kao što im ime govori, mrkve su bogate biljnim spojevima koji se nazivaju karotenoidi – ti se spojevi nakupljaju u korijenu, dijelu koji najviše volimo jesti. Oko 80% karotena u mrkvi je vrsta koja se naziva beta-karoten i često se naziva pro-vitaminom A jer ih pretvaramo u vitamin A u našim crijevima.

Većina ovih karotenoida nalazi se u mesu ili vanjskom dijelu korijena, a ne u jezgri. Karotenoidi igraju važnu ulogu u vidu.

Karotenoidi također pomažu u održavanju dobrog funkcioniranja imunološkog sustava, važni su za našu kožu i zdravo starenje te podržavaju naše sluznice u važnim područjima kao što je dišni sustav.

Zanimljivo je da kada mrkvu kuhamo pečenjem ili u mikrovalnoj pećnici možemo poboljšati ili barem zadržati njen sadržaj karotenoida. Zgnječite ih i uživajte u njima s malo masti ili ulja dodatno će povećati vašu sposobnost apsorpcije sadržaja provitamina A.

2. Može pomoći u ravnoteži kolesterola

Mrkva je izvor vlakana, kao i vitamina C, koji pridonose njezinim svojstvima zaštite srca. Čini se da mrkva također pomaže u modificiranju apsorpcije kolesterola i stoga može poboljšati ravnotežu kolesterola.

Međutim, veliki dio ovih dokaza dolazi iz studija na životinjama i potrebno je više ispitivanja na ljudima prije nego što se mogu potvrditi dobrobiti za srce.

3. Može pomoći kod mršavljenja

S niskim sadržajem kalorija i dobrim izvorom vlakana, istraživanja pokazuju da uključivanje povrća poput mrkve u vašu prehranu pomaže povećati sitost i osjećaj sitosti.

Međutim, neki programi mršavljenja, poput dijeta s vrlo niskim udjelom ugljikohidrata, savjetuju izbjegavanje mrkve jer one doprinose više u obliku jednostavnih ugljikohidrata. Ovaj pristup zanemaruje druge zdravstvene prednosti mrkve i činjenicu da, kada se jede cijela, struktura mrkve, vlakna i visok sadržaj vode pomažu u obuzdavanju apetita. Njihova prirodna slatkoća također može pomoći u smanjenju drugih šećera u prehrani.

4. Može smanjiti rizik od raka

Zaštitni biljni spojevi znače da se mrkva povezuje sa smanjenim rizikom od raka, iako dokazi koji to podupiru nisu jasni.

Smanjeni rizik mogao bi biti zato što mrkvu uživaju ljudi za koje je vjerojatnije da će jesti zdravu prehranu bogatu raznolikim povrćem.

5. Može podržati zdravlje crijeva

Studija na mladim ženama koje su jele dovoljno mrkve da osiguraju 15 grama vlakana dnevno tijekom razdoblja od tri tjedna pokazala je da su vlakna vrlo fermentirajuća.

Osim toga, studije potvrđuju da povrće ima prebiotičku ulogu, što znači da su vlakna mrkve dobar izvor goriva za korisne bakterije koje se nalaze u crijevima. Mnoge od ovih crijevnih bakterija proizvode kratkolančane masne kiseline, koje su korisne ne samo za crijeva već i za naše zdravlje u cjelini.

Healthstat.gr

Exit mobile version