5 uobičajenih grešaka koje nam mogu pokvariti slatkiše

Domaći slatkiš idealan je kako za desert na radnom ili nedjeljnom stolu, tako i za doručak, užinu ili međuobrok u bilo koje doba dana. No, koliko puta vam se dogodilo da ste krenuli pripremati slasticu, a na kraju ste podbacili, bilo okusom, bilo izgledom i teksturom.

Za vas smo prikupili 5 najčešćih grešaka koje svi radimo prilikom izrade slastica:

Ne prilagođavamo dozu u našem kalupu ili tavi

Recepti – da budemo precizni i točni – navode sastojke za oblik ili tavu određenih dimenzija. Ako nemamo određenu tavu, onda se od nas traži da recept prilagodimo najmanjoj ili najvećoj kojoj imamo na raspolaganju. Ako to ne učinimo, onda nam desert sigurno neće uspjeti. Pritom treba imati na umu da će nam slastica nabubriti pa je treba puniti do te mjere da znamo da se neće početi razlijevati kad bude u pećnici da se peče.

Oprezno s praškom za pecivo

Kada pripremamo slasticu, moramo biti jako oprezni sa sastojcima i količinama, kako bismo dobili pravi rezultat. Kada recept zahtijeva prašak za pecivo, onda ćete staviti naznačenu količinu, ne više, da ne bismo imali neugodnih iznenađenja dok se slastica peče! Ako se odlučite za samodizajuće brašno, onda vam prašak za pecivo uopće ne treba.

Komadići voća ili čokolade

Kada ih dodajemo da se dobro skuhaju? Naravno, ne dodajemo ih u smjesu nakon što smo je već izlili u formu ili tepsiju jer tada nećemo imati ujednačen rezultat kakav želimo. I tartufe i komadiće čokolade, kao i kandirano ili smrznuto voće koje dodajemo u slasticu, ubacimo u smjesu neposredno prije stavljanja u formu. Podrazumijeva se da dobro promiješamo kako bi svugdje prošle i ravnomjerno se skuhale.

Ostavite desert da odstoji odmah nakon pečenja

Kod slatkiša koji zahtijevaju vađenje iz kalupa, moramo biti vrlo brzi u procesu jer oni moraju izaći iz posude ili oblika dok su još vrući, inače riskiramo neuspjeh i u pogledu izgleda i teksture.

Kako se odkalupimo? Ovisi o formi. Sigurno je da je silikonski kalup lakše odvojiti od kalupa. Metalnoj tepsiji možda će trebati i pomoć noža da se kolač malo odlijepi od stijenki. Korištenje papira za pečenje na našoj tavi prije pečenja definitivno olakšava proces vađenja kalupa.

Ispravna temperatura pećnice

Da bi se bilo koji recept, slatki ili slani, dobro ispekao u pećnici, ona mora biti prethodno zagrijana na 200C. Zatim, kada slasticu stavimo u zagrijanu pećnicu, smanjimo temperaturu na 180-170C, ovisno o uputama u receptu. Kako ćemo provjeriti je li spreman? Starom, starom metodom naših baka: čačkalicom: umočimo čačkalicu u kolač i ako izađe suha, kolač je gotov. Ako je vlažan i na njemu ima nekuhanih komadića tijesta, onda ga treba više.

časopis za masline.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki