Zagreba Lajfhaki

6 načina prakticiranja svjesne prehrane

Mindful Eating je novi trend za kontrolu prehrane i mršavljenje. U biti to je pristup prehrani koji se fokusira na potpunu prisutnost tijekom jela.

Jesti tako pažljivo za mnoge od nas nije realno, pogotovo kada smo za stolom s obitelji ili prijateljima, ili kada radimo nešto drugo u isto vrijeme.

S druge strane, naši prijatelji, obitelj i kolege možda neće imati strpljenja jesti s nama ako potrošimo pet minuta na svaki zalogaj. Stoga imajte malo suosjećanja prema sebi i razmislite o klasičnoj svjesnoj prehrani kao i o neformalnoj svjesnoj prehrani u svom svakodnevnom životu.

6 načina prakticiranja svjesne prehrane

1) Dopustite tjelesnim signalima da dopru do mozga

Brzo jedete i ignorirate signale tijela da ste siti.

Usporavanje je jedan od najboljih načina na koje možemo natjerati svoj um i tijelo da komuniciraju o tome što nam je stvarno potrebno od prehrane i da slijedimo Mindful Eating. Tijelo zapravo šalje mozak 20-ak minuta kasnije signal sitosti, zbog čega se često nesvjesno prejedamo. Ali ako usporimo, možete dati tijelu priliku da signalizira mozgu. Jednostavni načini usporavanja mogu uključivati ​​neke od bakinih načina, poput sjedenja za jelo, žvakanja svakog zalogaja 25 puta (ili više) i odlaganja vilice između zalogaja.

2) Prepoznajte osobne signale gladi

Odazivate li se na emocionalni nagon za jelom ili odgovarate na potrebe svog tijela?

Često prvo slušamo svoj um, ali kao i mnoge druge prakse svjesnosti, možda ćemo otkriti više mudrosti ako se prvo prilagodimo svom tijelu. Umjesto da jedemo samo kada primimo emocionalne signale, koji za svakoga od nas mogu biti različiti (stres, tuga, frustracija, usamljenost ili čak samo dosada), možemo slušati svoje tijelo. Kruži vam želudac, nemate energije ili vam se vrti u glavi? Prečesto jedemo kada nam naš um kaže, a ne naše tijelo. Pravo svjesno jedenje, Mindful Eating, zapravo je duboko osluškivanje signala gladi našeg tijela.

3) Napravite raspored prehrane

Drugi način na koji jedemo nesvjesno je lutanje uokolo, gledanje u ormare, jedenje u nasumično vrijeme i na neodređenom mjestu. To nas sprječava da razvijemo zdrave navike o tome što i koliko trebamo jesti, te ponovno usmjerava naš mozak za nove prehrambene naznake koje nisu uvijek potrebne. Naravno, svi mi grickamo s vremena na vrijeme, ali plan obroka može poboljšati zdravlje uma i tijela, kao i raspoloženje i san. To znači sjediti za stolom, stavljati hranu na tanjur ili zdjelu i koristiti pribor, a ne ruke. Također pomaže jesti s drugima jer usporavate i možete više uživati ​​u hrani i razgovoru.

Ne morate planirati hranu sa svakim zalogajem i važno je biti fleksibilan, posebno u posebnim prilikama. A kada planirate unaprijed, veća je vjerojatnost da ćete pojesti količinu koja je vašem tijelu potrebna u tom trenutku, umjesto da popustite i prepustite se kasnije, ili pretjerate i kasnije požalite.

Klasičan savjet također je da ne kupujete kad ste gladni, ali i ovdje vrijedi sredina. Psihološki učinak poznat kao “moralno licenciranje” pokazao je da će kupci koji kupuju kupus vjerojatnije otići u odjel s alkoholom ili sladoledom od onih koji to ne čine. Čini se da vjerujemo da će se naša karma izbalansirati i da je možemo “potrošiti” na nezdravu hranu ili druga ne baš idealna ponašanja.

4) Shvatite svoje motive

Ovo je još jedna nezgodna ravnoteža i idealno je da možemo pronaći hranjivu hranu koja je također zasitna i utješna. Kada usporimo i jedemo zdravu hranu, često više uživamo u njoj nego u priči koju sami sebi pričamo o zdravoj hrani. Dok prakticiramo zdraviju ishranu i širok izbor hrane, manje smo skloni jesti brzu hranu i više uživati ​​u zdravoj hrani, na kraju pronalazeći mnoge namirnice koje nas psihički i fizički zadovoljavaju.

5) Povežite se dublje sa svojom hranom

Razmišljajte o tome odakle dolazi hrana, a ne kao proizvod.

Osim ako niste lovac ili poljoprivrednik, posljednjih godina svi smo se odvojili od hrane. Mnogi od nas uopće ne razmišljaju o tome odakle dolazi obrok izvan pakiranja supermarketa.

Kad zastanemo i razmotrimo sve ljude koji su sudjelovali u jelu koje je dospjelo na naš tanjur, od vas ili vaših voljenih koji su ga pripremali, do onih koji su sadili i želi sastojke, teško je ne osjećati zahvalnost. Možete razmišljati o kulturnim tradicijama koje su vam donijele ovu hranu ili o receptima koje su velikodušno podijelili prijatelji.

Dok gledate sve što je ušlo u obrok, mogli biste izraziti zahvalnost svim ljudima koji su uložili svoje vrijeme i trud u stvaranje ovog obroka. Uz malo više pažnje, možemo početi donositi mudrije odluke o održivosti i zdravlju naše hrane, ne samo za sebe nego i za cijeli planet.

6) Vodite računa o svom tanjuru

Uz obavljanje više zadataka i pripremu hrane, možda nećemo duboko slušati potrebe i želje našeg tijela. Svi mi imamo iskustvo odlaska u kino i jedenja kokica i prije nego što “dolazi uskoro” završi, pitamo se tko je sve pojeo kokice. Kad smo rastreseni, postaje teže slušati signale našeg tijela o hrani i drugim potrebama. Sa svojim sljedećim obrokom pokušajte obavljati samo jedan zadatak i jednostavno jesti, bez ekrana ili ometanja osim društva s kojim dijelite obrok i vaše svakodnevne rutine.

Formalne prakse svjesnosti su usporavanje, osluškivanje našeg tijela, uzimanje jedne stvari u isto vrijeme, čak i izvođenje malih rituala, redovitije ispitivanje svega u našem obroku i donošenje neformalne svijesti o našim dnevnim obrocima.

priče o zdravlju.gr

Exit mobile version