Zagreba Lajfhaki

6 trikova kako ništa ne ostaviti u sredini od nove godine

Koliko god je teško povjerovati, možete

Nova godina je tu, a s njom i bezbroj projekata i ciljeva. Ako ste ove godine planirali postići mnogo i sve nade uložili u svoju produktivnost, stručnjaci preporučuju sljedećih 6 savjeta kako u tome uspjeti. Ako već imate dugačke popise zadataka i rokova oko sebe i ne znate odakle početi da ih obavite, ovi savjeti su tu da vas dovedu u red.

Sasvim je normalno svaki put kada krenete na početak, poželite stati, a način deblokade temelji se na sljedećem:

1. Započnite s (neplaniranom) aktivnošću

Ako ne možete započeti zadatak ničim, prvo eksperimentirajte s drugom aktivnošću. To će vašem mozgu dati potreban poticaj da uspješno i bez odgađanja prijeđe na sljedeću radnju. Imate li, primjerice, razne poslove u vrtu, prije nego što učinite nešto što vam se čini dosadnim i zamornim, pustite glazbu i prošećite okolo. Tada ćete moći nastaviti s istom energijom na sljedećem zadatku koji ste tako dugo ostavljali iza sebe. Ako pak imate lektiru za posao ili za magisterij, pogledajte svoje prethodne bilješke. Napravit ćete početak koji je pola svega.

2. Napravite popis ciljeva konkretnijim

To konkretno znači da trebate postaviti vrlo specifične ciljeve. Beskrajni popisi dodatno nam stvaraju stres. Pobrinite se da sljedeći popis koji napravite bude konkretniji i da uključuje najviše tri jasna cilja. To će vam pomoći da postanete precizniji s onim što želite postići, raščišćavajući kaos i zbrku iz vašeg uma. Napravite test, uvjerit će vas da radi 100%.

3. Postavite si vremensko ograničenje

Čini se dosta stresno, ali djeluje. Zapišite na komad papira koliko mislite da će vam trebati da obavite neki zadatak, a zatim napišite koliko vam je stvarno trebalo. Razlika u vremenu koje vam je konačno trebalo vrlo je važna za sljedeći put kako biste smanjili razliku.

4. Počnite pristojnije razgovarati sami sa sobom (pogotovo kada ne uspijete)

Ako vas stalno pokušavaju grditi, dobro je znati da ste uspješni samo kada se prema vama dobro ponašaju. Ako vidite da nešto ne možete dovršiti, ne započinjite “samobičevanje”. Pokušajte se potaknuti na uspjeh i pokušajte što je više moguće kontrolirati stres, čak si dopustite i odgađanje.

5. Usredotočite se na to kako se osjećate

Bilo da ste na početku ili na kraju zadatka koji ste pozvani izvršiti, važno je dati prednost svakoj emociji (pozitivnoj ili negativnoj). Ni u kojem slučaju ne pokušavajte sakriti ili zanemariti kako se osjećate jer to kasnije može utjecati na vaše fizičko i psihičko zdravlje.

6. Bitan je cijeli put (a ne rezultat)

Možete snimiti cijelu rutu i ciljeve dok ne dođete do završetka projekta. To će vas stalno motivirati da napredujete na sljedeću razinu. Gledajući dugoročno i krajnji rezultat, puno ćete lakše i brže ići prema onome što želite postići, a to ne govorimo mi, nego stručnjaci.

jenny.gr

Exit mobile version