8 tajni za savršene medenjake

Odlučili ste napraviti medenjake vlastitim rukama? Odlično ste prošli jer će njihovom aromom dok se peku kuća zamirisati na mošus, a vi ćete ući u božićno raspoloženje. Medeni makaroni, međutim, imaju svoje tajne. Kako bi u tome sigurno uspjeli, pogledajte na što trebate obratiti pozornost.

1. Medenjaci zaslužuju najbolje

Ne radimo ih svaki dan, namijenjene su možda najvećem slavlju u godini i ponudit ćemo ih svojim najdražima (i tetama spremnim ukazati na svako odstupanje od njihovog svega savršenog…), pa smo napravit će ih od najboljih sastojaka: vrhunskog brašna, djevičanskog maslinovog ulja, dobre rakije i meda od majčine dušice koji osiguravaju savršen okus.

2. Prije fermentacije morate prosijati

Ili se pobrinemo da na kuhinjskom pultu skupimo sve sastojke koje recept zahtijeva kako ih ne bismo morali tražiti u zadnji čas. uglavnom, za prosijanje brašna koje ćemo koristiti za pahuljastiji rezultat.

3. Vaganje nije obavezno

Svi imamo rukom pisane recepte naših baka u kojima se spominje npr. za brašno “koliko treba”, ali kako pogotovo kod mednih makarona količina mora biti točna, dobro je sastojke uvijek vagati, prema omjerima recepta koji imamo. Podsjećamo da svi materijali moraju biti na sobnoj temperaturi. zato ih svakako izvadimo iz hladnjaka barem sat vremena prije početka

4. Medenjaci vole mirise

Rakija, naranča, cimet i klinčići, koji su prisutni u tradicionalnom receptu, daju melomakaronima prekrasan i vrlo svečan miris. Naravno, možemo biti originalni pa dodati i druge arome poput korice mandarine, đumbira ili piva. Druga ideja je zamijeniti granulirani šećer smeđim šećerom kako bi im se dao još posebniji okus.

5. Oprez kod miješanja!

Medeni makaroni zahtijevaju minimalno mijesenje jer tijesto na kraju može postati tijesno i ne pahuljasto. Idealno je mikserom umutiti maslinovo ulje sa šećerom pa dodati ostale sastojke, osim brašna, i miješati kuhačom. Kada dodate brašno, malo promiješajte rukama, tek toliko da se smjesa homogenizira i ostavite tijesto da odstoji barem 30 minuta prije nego napravite medene makarone.

6. Kupe patom ili rukom

Nije ni bitno, jer možemo posegnuti za klasičnim duguljastim oblikom oblikovanim rukom ili pak medene macaronse izrezati na dasci za rezanje u razne oblike, poput zvjezdica. Ako ih oblikujemo rukama vrlo lako ih možemo puniti orahnjačom. Kod tradicionalnih medenih makarona, površinu možemo “izveziti” vilicom ili napraviti karakteristične udubine pomoću ribeža za sir.

7. Budite oprezni kod pečenja

Na veliki plitki pleh obložen neprianjajućim papirom za pečenje rasporedite medene makarone i pecite ih u pećnici, na 180¦°C, oko 25 minuta (ili onoliko koliko piše u receptu) dok malo ne poprime boju. Upamtite da pećnica mora biti prethodno zagrijana.

8. Medenjaci bez safta se ne prave

Ostavite medene makarone da se ohlade i pripremite sirup. Prokuhajte da se zgusne pa smanjite vatru da bude toplo, bez vrenja. Medene macaronse u porcijama umačemo u lonac sa sirupom, okrećemo ih da dobiju sirup s druge strane i ostavljamo sa strane dok proces ne završi. Melomakoroni stavite na tanjur za posluživanje, pospite ih sjeckanim orasima i prelijte sa toliko sirupa koliko je preostalo. Nakon što se potpuno ohlade spremni su za posluživanje.

Dodatni savjet

Ako volimo medene makarone prelivene čokoladom, možemo ih napraviti kod kuće. Naime, nakon sirupiranja medenih macaronsa ostavite ih na rešetki da se ocijede od viška sirupa, a potom otopite couverture čokoladu u vodenoj kupki i umočite jedan po jedan ili ih prelijte čokoladom po površini. Spremni!

časopis za masline.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki