Zagreba Lajfhaki

9 “apsolutnih” sigurnosnih pravila za djecu kod kuće

Sigurnost djece je glavni prioritet svakog roditelja. Naš dom je, teoretski i praktično, mjesto gdje su naša djeca najsigurnija, ali u njemu kriju i opasnosti. Od dnevnog boravka do kuhinje, svako područje ima potencijalne opasnosti kojima se treba pozabaviti.

Dakle, kako bi se postigao maksimalni stupanj sigurnosti za djecu kod kuće, postoje 9 osnovnih pravila, koje starije osobe moraju s poštovanjem poštovati. Naravno, trebamo imati na umu da su sigurnosne potrebe svakog djeteta i svakog prostora različite, pa bismo trebali napraviti potrebne prilagodbe gdje god je to potrebno.

Nikada ne ostavljajte svoje dijete bez nadzora

Da vi gledate pažljivo Vaše je dijete ključno za njihovu sigurnost. To znači da nadzirete ne samo kada se igraju, već i kada jedu ili spavaju. Osobito su mala djeca mlađa od 5 godina izložena povećanom riziku od gušenja hranom ili malim predmetima, pa ih tijekom obroka treba nadzirati. Posebno za dojenčad, rizik od sindroma iznenadne smrti dojenčadi (SIDS) može se ublažiti redovitim pregledima. Osim toga, dječja prirodna znatiželja i nedostatak percepcije opasnosti mogu ih dovesti u opasne situacije dok se igraju. Jedini način da vas utišate, a njih zaštitite je uz vaš vlastiti ili nadzor druge odrasle osobe.

Stvorite siguran prostor za igru ​​svog djeteta

Igra je osnovna… aktivnost svakog djeteta. Dakle, stvaranje siguran prostor za tu svrhu, je osnovno sigurnosno pravilo. To znači da u prostoru ne smije biti prepreka (kao što je teški namještaj s oštrim kutovima), da utičnice budu pokrivene, da ima dovoljno svjetla, da u njemu nema malih predmeta koji se mogu progutati, da nema ukrasa ili malog namještaja koji može pasti i uzrokovati ozljede. . Također treba redovito provjeravati dječje igračke – one istrošene ili polomljene treba što prije otići u smeće.

Naučite svoje dijete o “opasnostima stranaca”

THE obrazovanje djeteta o “rizicima stranaca” od vitalnog je značaja. To znači da moraju naučiti da ne otvaraju vrata strancima, ne razgovaraju ili ne prihvaćaju stvari od stranaca. Djeci se ni u kojem slučaju ne smije usađivati ​​mišljenje da je svaki stranac opasan, cilj je da ne reagiraju spontano i da znaju kada potražiti pomoć odrasle osobe.

Ne otvarajte vrata strancima

Ovo pravilo je nastavak prethodnog i možda njegova najvažnija primjena: djeca moraju naučiti pitati tko je na vratima prije nego što uopće pomisle otvoriti ga, bez obzira na razloge ili motivacije koje stranac može ponuditi. Važno je naučiti djecu da je u redu s vremena na vrijeme ne otvarati vrata jer je njihova sigurnost i sigurnost kuće važnija.

Sve opasne predmete držite izvan dohvata

Sigurnost djece to zahtijeva sve opasne predmete prisutan u domu bit će na mjestu gdje djeca nemaju pristup. Dakle, kemikalije, alati, oštri predmeti itd. trebaju biti pohranjeni i zaključani ili na visokoj polici izvan dohvata djece.

Naučite pravila sigurnosti od požara

Vatra je opasnost broj 1 za svaki dom. S jedne strane, dakle, djecu treba učiti da nemoj… igrati se vatrom (doslovno i figurativno), s jedne strane, kako reagirati na takvu eventualnost. Dakle, s jedne strane apsolutno ne dopuštate igre sa šibicama, upaljačima i sl., s druge strane prenosite osnovna znanja u slučaju požara (npr. broj vatrogasne postrojbe, kako izaći iz kuća). Kada je u pitanju sigurnost od požara, obuka za osvježenje je važna – stoga se redovito podsjećajte na osnovna pravila.

Instalirajte sigurnosne uređaje

THE ugradnja sigurnosnih uređaja u kući učinkovit je način i za poboljšanje mjera zaštite djece. Detektori dima, sigurnosne brave, sve “komponente” cjelovitog sustava zaštite doma također osiguravaju sigurnost djece – a djeca ih moraju naučiti koristiti. Posebno treba istaknuti sigurnosne kamere s kojima svaki roditelj može pratiti aktivnosti djece iu svakom trenutku imati sliku u kakvom se stanju nalaze.

Sigurnost vode

THE vrijeme za kupanje obično je djeci zabavno. Ali s obzirom da vreba opasnost od utapanja (osobito za malu djecu), moraju naučiti kako ponašati se kako treba kako ne bi bili u opasnosti – a roditelji moraju naučiti da nikada ne ostavljaju kadu ili umivaonik pune vode. Djeci su potrebni dodatni časovi ako kod kuće postoji bazen: roditelji moraju poduzeti sve potrebne sigurnosne mjere, a djeca moraju naučiti da se tom području ne približavaju sama.

Vježbajte igrajući se

Nije dovoljno teoretski razgovarati s djetetom o sigurnosnim pravilima. On treba praksa, u obliku igre. Na primjer, djeca moraju znati kako reagirati u slučaju potresa ili požara, a najbolji način za učenje je da zajedno napravite neku vježbu, pokazujući im svaki put kako treba reagirati. U tu svrhu postoje mnoge knjige i web stranice s primjerima “sigurnosnih igara” – iskoristite ih, podučavajte i budite poučeni!

zvijer vijesti.gr

Exit mobile version