Alkohol: Zašto se lakše napiti u letu – Sve čudne stvari koje se mogu dogoditi ako pijete u avionu

Mnogo je razloga zašto naručiti piće neposredno prije ukrcaja zrakoplov ili neposredno nakon sjedanja u neudobno sjedalo zrakoplova. Jedan od razloga može biti vaša radost što ćete posjetiti odredište ili anksioznost za vaše nadolazeće putovanje. No, bez obzira na razlog, stručnjaci predlažu da ponovno razmislite. Posljedice pijenja alkohola su manje-više svima poznate. Međutim, na tisućama metara visine ti isti učinci se višestruko povećavaju.

Dakle, što se događa s tijelom koje konzumira alkohol dok je mnogo metara iznad površine zemlje?

Dehidrira kožu

Zrak u kabini je posebno suh, što negativno utječe na koža, uzrokujući suhoću i svrbež. S druge strane, poznato je da alkohol dehidrira, pojačavajući negativne učinke. Također može dovesti do osjećaja natečenosti u licu, jer uzrokuje zadržavanje tekućine u tkivima lica. Konačno, konzumacija alkohola negativno utječe na razinu vitamina A u tijelu, što dovodi do daljnjeg propadanja kože.

Uzrokuje suhoću očiju

Suhi zrak u kabini ne samo da iritira kožu, već i kožu oči, uzrokujući crvenilo i iritaciju. Alkohol, koji je diuretik, pogoršava ovaj učinak uzrokujući širenje krvnih žila i pogoršavajući iritaciju očiju. Niska razina vitamina A također utječe na zdravlje očiju.

Pojačava emocionalne reakcije

Letenje na velikim visinama može pomoći u jačanju emocija. Kombinacija alkohola, hipoksije (tj. smanjene razine kisika) i umora od putovanja može dovesti do pojačanih emocionalnih ispada. Hipoksija je vjerojatnija na velikim visinama, a iako su zrakoplovi dizajnirani da to ublaže, neki putnici mogu osjetiti blage simptome. Drugi faktor je umor. Putnici u zrakoplovu često su umorni jer su se probudili prerano da bi uhvatili let, ili zbog promjene vremenske zone, ili čak zbog pokušaja spavanja u neudobnim sjedalima u zrakoplovu. Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti izračunao je da je 17 sati nedostatka sna ekvivalentno udjelu alkohola u krvi od 0,05%. Stoga kombinacija umora i konzumacije alkohola značajno povećava šanse za intenzivne emocionalne reakcije.

Uzrokuje plinove i druge probleme s probavom

Poznato je da visoka nadmorska visina povećava stopu nadutosti i drugih probavnih problema. Smatra se da je to djelomično zbog načina na koji tijelo reagira na brze promjene tlaka zraka, jer se oslobađaju plinovi koji se prirodno nakupljaju u tijelu. Alkohol, koji je proizvod fermentacije, može pogoršati ovaj učinak. To je djelomično zato što su alkoholna pića obično gazirana ili sadrže puno šećera, što povećava stvaranje plinova u tijelu. Ostali probavni problemi, kao npr zatvor, može se pojaviti i na dugim letovima. To je djelomično zbog poremećaja normalne prehrane zbog leta, ali i zbog činjenice da putnici ostaju sjediti dulje vrijeme, što ne pomaže u borbi protiv ovih problema. Dehidracija je čest uzrok zatvora, pa pijenje alkohola pogoršava probavne probleme tijekom leta.

Može dovesti do napada tjeskobe

Mnogi ljudi su pod stresom zbog procesa letenja, zbog čega se često piće može činiti kao idealno rješenje. Iako izgleda primamljivo, alkohol svojim brojnim djelovanjem na tijelo zapravo pridonosi tjeskobi i napadajima panike. Neki od njih, kao što je dehidracija, javljaju se trenutačno i mogu uzrokovati ubrzan rad srca i vrtoglavicu, što može izazvati napadaj. Drugi, poput utjecaja alkohola na razinu šećera u krvi i hormona, osjete se kasnije, ali još uvijek mogu povećati razinu stresa i dovesti do ekstremnih reakcija i ponašanja.

Povećava rizik od duboke venske tromboze

Duboka venska tromboza jedan je od najčešćih zdravstvenih problema povezanih s putovanjem zrakoplovom. To je potencijalno smrtonosno stanje koje uključuje razvoj opasnih krvnih ugrušaka u nozi zbog dugotrajnog sjedenja. Putovanje od samo 3 sata dovoljno je da poveća rizik, zbog čega stručnjaci potiču ljude da ustanu i kreću se svakih sat vremena u zrakoplovu. Alkohol dodatno povećava rizik kroz dehidracija te sprječavanje kretanja putnika tijekom leta. Ostati aktivan i hidriran ključno je za ublažavanje ovog rizika.

Pospješuje promiskuitetno seksualno ponašanje

Neki putnici navode da osjećaju spolno uzbuđenje tijekom letova, vjerojatno kao posljedica vibracija motora, hipoksije, umora ili uzbuđenja zbog putovanja. Alkohol, poznat po svojoj sposobnosti snižavanja inhibicija, može pojačati ljubavno raspoloženje, što dovodi do rizičnog seksualnog ponašanja. Na tisućama metara iznad Zemlje, opasnosti poput spolno prenosivih bolesti i neplaniranih trudnoća ostaju stalne.

To može dovesti do djela nasilja

THE “zračni bijes” je dokumentirani fenomen u kojem putnici postaju neobično agresivni tijekom leta, što ponekad dovodi do incidenata nasilja prema suputnicima ili posadi leta. Stres putovanja, jutarnje buđenje i neudobna sjedala mogu “roditi” ili pojačati te osjećaje. Konzumiranje alkohola može pojačati ovo nasilno ponašanje.

Povećava sklonost mučnini i povraćanju

Knjiga putovanja bolest putovanja česta je zamjerka u zrakoplovima i pripisuje se turbulencijama, ali i suhom zraku u kabini. Konzumacija alkohola može pogoršati ovaj neugodan osjećaj i dovesti do povraćanja. Alkohol iritira sluznicu želuca, povećava proizvodnju kiseline i povećava vjerojatnost mučnine tijekom leta.

Pridonosi mogućnosti ozljeda

Alkohol otežava koordinaciju, povećavajući rizik od padova. Ograničeni prostori i potencijalne turbulencije u zrakoplovu stvaraju okruženje u kojem su nesreće vjerojatnije. Brojke UN-a pokazuju da je u posljednjem desetljeću bilo nekoliko nesreća u zrakoplovima, uglavnom tijekom slijetanja.

Pročitajte također:

Alkohol – Krivotvorenje: Koja su pića najviše krivotvorena – Kako prepoznati – Kako se zaštititi

Alkohol: Koliko šteti čašica prije spavanja?

Alkohol: Navika koja ozbiljno ugrožava žensko srce

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki