Zagreba Lajfhaki

Alternativa sladoledu koji je zdrav za crijeva – napravljen od čudnog mlijeka s probioticima

Osim što je korisno, ono je i ukusno, tvrde istraživači koji su napravili sladoled od ovog alternativnog mlijeka

Sladoled od kobiljeg mlijeka može se dokazati blagotvorno za crijeva i ukusna za nepce, tvrde znanstvenici. Generacijama su ljudi u središnjoj Aziji oduševljeni dobrobitima kobiljeg mlijeka, za koje su istraživači iz Poljske uvjereni da bi se trebalo koristiti u pravljenje sladoleda.

Razvijajući četiri različite vrste sladoleda, istraživači sa Tehnološkog sveučilišta West Pomeranian u Szczecinu otkrili su da su oni koji sadrže fermentirano kobilje mlijeko dobar izvor probiotici sa zaštitnim svojstvima, sprječava rast štetnih bakterija u crijevima. Tijekom njegove probave apsorbiraju se njegove bjelančevine koje imaju antimikrobna sredstva i protuupalna svojstva.

Nalazi su objavljeni u PLoS JEDAN.

Četiri vrste sladoleda

Kobilje mlijeko prvo je pasterizirano na 65°C pola sata – temperatura slična kravljem mlijeku – prije nego što je pripremljeno 60 uzoraka sladoleda.

Prvi sladoled sadržavao je bakterije koje se nalaze u jogurtu, drugi jogurt bakterije zajedno s probiotikom inulintreća bakterija Lacticaseibacillus rhamnosusa četvrti bakterija Lactiplantibacillus.

Uzorci sladoleda su testirani i ocijenjeni kao mekani, kremasti, ugodnog okusa. “Kobilje mlijeko je dobar izvor probiotika. Ovo može biti povezano s visok sadržaj laktozekoji pogoduje probiotičkim bakterijama“, navode istraživači, dodajući da, iako je literatura o sladoledu od kobiljeg mlijeka ograničena, on se može smatrati održivim materijalom za proizvodnju probiotičkog jogurta i sladoleda.

Prijašnja istraživanja su pokazala da se kobilje mlijeko može koristiti za liječenje tuberkuloze, čira na želucu, pa čak i kroničnog hepatitisa. Ujedno, u vrijeme kada su alergije u porastu, ovo bi mlijeko moglo biti alternativa osobama koje ne mogu konzumirati kravlje mlijeko.

Pročitajte također:

Rak dojke: Poznato piće koje povećava rizik do 80%

Kolesterol: Ova krivo shvaćena hrana nije odgovorna za njegovo povećanje

Osteoporoza: Kako je izbjeći – četiri savjeta za jake kosti u bilo kojoj dobi

Exit mobile version