Zagreba Lajfhaki

Antibakterijske maramice: Gdje se ne smiju koristiti

Svi koristimo antibakterijske maramice. Kod kuće, u uredu, u parku s djecom. Korisni su, ali treba paziti kako se koriste, iako su odličan alat za čišćenje, ponekad je bolje izabrati nešto drugo.

Dječje igračke

“Djeca stavljaju puno toga u usta. Zato im igračke ne smijete čistiti antibakterijskim maramicama. Umjesto toga koristite blagu sapunastu vodu,” kaže kemičar John Manolas, suvlasnik Whyte Gatea, za Reader’s Digest.com.

Što koristiti : Ocat i voda. Dodajte pola šalice octa u litru vode i otopinom obrišite igračke. To je sjajan netoksičan način za čišćenje igračaka. Jedna napomena: ako igračke i dalje mirišu na ocat nakon sušenja, svakako ih ponovno isperite.

Meke površine

“Maramice nisu napravljene za materijale poput tepiha ili kauča. Jedan od razloga je taj što upijaju vlagu i ne ostaju dovoljno mokri da bi kemikalije djelovale. Maramice najbolje rade na tvrdim, neporoznim predmetima poput nehrđajućeg čelika i plastike. Tamo se klice, poput virusa koji uzrokuje COVID-19, najviše zadržavaju, kaže Jason Courtney, vlasnik ureda Office Pride u središtu Pensacole.”

Što koristiti umjesto toga: Vodikov peroksid. Postoji mnogo načina za čišćenje vašeg tepiha koji ga neće oštetiti. Naravno, svakako usišite svoj tepih, ali ako ciljate na specifične mrlje, vodikov peroksid je dobro rješenje. Za ovu otopinu pomiješajte čajnu žličicu vodikovog peroksida s malo paste za zube (uvijek prvo napravite test uzorka.) kako biste uklonili tvrdokorne mrlje s tepiha.

Kuhinjski pultovi

Ako mislite da je brisanje kuhinjskog pulta na kojem je upravo bila sirova piletina antibakterijskom maramicom dovoljno za sigurnost vaše obitelji, razmislite ponovno. “Kuhinjske radne površine leglo su klica i bakterija, a njihovo čišćenje samo antibakterijskim maramicama nije dovoljno”, kaže Lily Cameron, stručnjakinja za čišćenje i nadzornica u tvrtki Fantastic Services.

Što koristiti umjesto toga: Kada trebate dezinficirati svoje pultove, kaže Cameron, najbolje je koristiti toplu vodu s sapunom i spužvu. Samo pazite da ispravno čistite (ili često mijenjate) svoju spužvu, jedan od najštetnijih predmeta u vašoj kuhinji.

Pultovi i kupaonska oprema

Vaša kupaonica dom je puno bakterija, a antibakterijska maramica neće učiniti mnogo da spriječi rast bakterija. “Da bi učinkovito ubio bakterije, dezinficijens treba stajati na površini oko pet do deset minuta”, kaže Cameron. “Čišćenje antibakterijskim maramicama ostavlja površinu suhom za manje od pet minuta. “Pretjerana uporaba takvih maramica može izložiti vašu obitelj štetnim kemikalijama bez učinka ubijanja klica.”

Površine od tvrdog drveta

Kemikalije i drugi sastojci u antibakterijskim maramicama mogu s vremenom oštetiti neke površine u vašem domu. To uključuje tvrdo drvo koje može izgubiti svoj sjaj nakon ponovljenog brušenja. Također ih može oštetiti vlaga. “Drvene površine moraju se brzo osušiti, ali maramice ostavljaju površine relativno mokrima”, kaže Alberto Navarrete, generalni direktor Frisco Maidsa u Dallasu, “pa je to kontraproduktivno.”

Greg Shepard, osnivač Dallas Maids kuće za čišćenje, dodaje: “Drveni podovi i namještaj ne bi se trebali često čistiti proizvodima jer čestim čišćenjem završni premaz s vremenom postaje mat. To vrijedi duplo za maramice za bakterije jer sadrže alkohol koji uništava završni sloj drveta.”

Kuhinja

Antibakterijske maramice nisu namijenjene čišćenju velikih površina. Zapravo, možete pogoršati problem bakterija ako koristite jedan za više površina. “Nikad nemojte koristiti antibakterijsku maramicu za čišćenje više od jedne površine”, kaže Cameron. “Na prljavoj maramici ostale su klice i mogu prenijeti bakterije na drugo mjesto.”

Površine s brtvilom

Kemikalije i kiseline u antibakterijskim maramicama mogu oštetiti poliranje površina kao što su mramor i granit. Mogu učiniti da površine izgledaju dosadno, čak i izgrebane. (Usput, ne biste trebali koristiti ni ocat na ovim površinama.)

Što koristiti umjesto toga: Potražite sredstva za čišćenje posebno dizajnirana za ove površine ili koristite jednostavan sapun i vodu, koji je vrlo učinkovit kao višenamjensko sredstvo za čišćenje.

Kožni predmeti

Mnoge dezinfekcijske ili antibakterijske maramice koje također sadrže alkohol mogu dehidrirati kožu. Ponovljena uporaba može učiniti da vaši kožni proizvodi izgledaju suho i poput krede.

Što koristiti umjesto toga: Bilo bi dobro da upotrijebite nježno sredstvo za čišćenje kože, kao što je sapun za bebe, i dodajte nekoliko kapi u litru vode. Kada završite s čišćenjem, ponovno prijeđite kožom čistom, vlažnom spužvom kako biste uklonili sve ostatke sapuna. A ako želite koristiti maramice za dezinfekciju kože, pročitajte etiketu kako biste bili sigurni da ne sadrže alkohol.

Lakirani namještaj

Ovim maramicama na bazi alkohola možete prigušiti prekrasnu završnicu lakiranih stolica i stolova. Isto vrijedi i za bilo koju stolariju u vašem domu, kao što su ograde za stepenice ili letvice za stolice, koje mogu imati sjajni lak.

Što koristiti umjesto toga: Koristite blagi sapun i toplu vodu. Ozbiljno, nemoj previše razmišljati. Stavite žličicu tekućeg sapuna u pola galona vode i upotrijebite vlažnu krpu (koja ne kaplje). S druge strane, ovo su stvari koje ne smijete čistiti vodom.

Ruke

Ako je sredstvo za dezinfekciju dobro za kuhinjske gumbe i površine, trebalo bi biti dobro i za vaše ruke, zar ne? Ne, kaže Cameron. “Nikada ne čistite ruke antibakterijskim maramicama prije ili poslije jela, jer maramice ostavljaju tragove na koži. Osim toga, neće sve klice i bakterije nestati”, kaže on. “Alkohol također može iritirati kožu.”

Što koristiti umjesto toga: Nema ništa bolje od temeljitog pranja ruku! “Zaustavite širenje klica pranjem ruku sapunom i toplom vodom”, kaže Cameron. Također morate biti sigurni da ne brkate antibakterijske maramice dizajnirane za vaše ruke s dezinfekcijskim antibakterijskim maramicama za domove i urede, prema Brianu Sansoniju, potpredsjedniku komunikacija Američkog instituta za čišćenje. “Maramice za ruke praktičan su način da održite ruke čistima kada nemate sapuna i vode”, objašnjava ona.

priče o zdravlju.gr

Exit mobile version