Zagreba Lajfhaki

Avokado: 3 trika da znate da je zreo i spreman za jelo

Avokado je jedno od najukusnijih i najzdravijih voća koje postoji i lako ga možete uvrstiti u svoju svakodnevnu prehranu.

Većina ljudi, prenosi realsimple.com, vizualno razlikuje dvije vrste avokada, no procjenjuje se da zapravo postoji oko 900 različitih sorti. Ako odaberete avokado koji je vrlo zreo, možda ćete imati samo jedan dan (ili čak nekoliko sati) da ga iskoristite, ali ako odaberete onaj koji nije sasvim zreo, vjerojatno ćete morati pričekati nekoliko dana prije nego što ga pojedete.

Dakle, kada stojite u supermarketu ili na ulici ispred hrpe svježe ubranog avokada, kako ćete znati koje ćete ponijeti kući? Pod pretpostavkom da tražite zreli avokado koji ćete upotrijebiti u roku od jednog dana, možete se osloniti na neka od svojih osjetila – uglavnom na dodir i vid – da odaberete ona prava.

Kako znati je li avokado zreo

Kada razmišljate koje ćete umiješati u smoothie, oslonite se na izgled i osjećaj voća. Evo što trebate tražiti:

Potražite tamnozelenu do gotovo crnu vanjštinu

Zreli će imati tamnozelenu ili gotovo crnu kožu. Ako je avokado zelen ili tamnozelen s crnim točkicama, nije spreman za uživanje.

Abnormalna koža

Avokado koji je spreman za jelo imat će neravnu, a ne glatku kožu. Ako je kora previše glatka, vratite avokado. Treba mu još dva dana da sazrije.

Tekstura

Drugi način da saznate je li spreman za jelo je da ga uhvatite objema rukama. Ako je malo mekan dok ga pritiskate, onda je spreman za jelo. Ako je tvrd, treba još dozrijevati.

Stabljika

Ako kad držite voće u rukama, peteljka na vrhu se lako odvoji i spremna je izaći kada ga dodirnete s malim pritiskom, bez primjene sile, onda je avokado u pravoj fazi za konzumaciju.

I ne zaboravite! Avokado je najbolje čuvati na sobnoj temperaturi, a idealno u papirnatoj vrećici, zajedno s jabukama i bananama koje proizvode velike količine etilena koji ubrzavaju sazrijevanje.

Kad ga režemo, ako ga ne pojedemo cijelog, moramo staviti malo octa ili limuna da ne oksidira. Čuvajte ga u hermetički zatvorenoj posudi ili u vrećici za hranu s kopčom za zaštitu od zraka i vlage.

priče o zdravlju.gr

Exit mobile version