Bacanje hrane u kuhinji: 7 koraka kako ga smanjiti

Rasipanje hrane jedan je od najvažnijih uzroka klimatskih promjena. No, koliko vam se puta dogodilo da čistite hladnjak i u njemu pronađete pokvarenu hranu za koju niste ni znali da je imate? Koliko ste puta bacili hranu jer vam je ostala?

Budući da nitko ne želi bacati hranu, a budući da je kupovina namirnica uzela maha, sastavili smo nekoliko važnih koraka koji će vam pomoći da je smanjite.

Raspored i popis

Najosnovniji korak u izbjegavanju bacanja hrane je popis i planiranje. Nikada ne idemo u supermarket bez popisa jer bismo mogli ili zaboraviti stvari koje trebamo ili kupiti više nego što želimo. Ako nam je hladnjak stalno pun, a ne znamo ni što se u njemu nalazi, vrlo je vjerojatno da se u njemu krije i pokvarena hrana koja će završiti u smeću kad pospremimo…

Koristimo ustajale ili osušene proizvode

Ustajali ili uvenuli proizvodi ne znači da su bačeni. Može se koristiti u receptima kako ne bi propao. Za mesne okruglice i hamburgere želimo stari kruh. Od zrelih banana koje su dovoljno posmeđe za jelo možete napraviti smoothie ili kolač od banane.

Uvele rajčice možete koristiti u umaku. Isto je i s drugim povrćem koje nije baš u dobrom stanju da bi se jelo sirovo: lako se probija u recepte.

Pomažemo u izbjegavanju bacanja hrane iu supermarketima

Uvijek imajte na umu što želimo kuhati i čemu je namijenjeno naše svježe voće i povrće. Ako, primjerice, želimo napraviti umak, kao što smo gore rekli, možemo za početak odabrati zrelije rajčice, za koje se neće puno ljudi odlučiti. Naravno, dovoljno ih je skuhati relativno odmah. Jer ako ćemo ih kupovati da ih možemo baciti, a ne supermarket, opet nema smisla…

Gledamo datume isteka

Posebno pazimo na rok trajanja proizvoda koje kupujemo kao i onih koje imamo kod kuće. Na primjer, ako kupujemo stvari koje nađemo na sniženju i skladištimo ih, moramo ih skladištiti na temelju roka trajanja. Također, u supermarketu često ili one kojima je rok istekao ili one kojima je rok već istekao – da, neki to rade – pa ako ne pogledamo pažljivo datume mogli bismo… pritisnuti…

Pravo skladištenje

Kako u hladnjaku, tako i u ormaru ili smočnici, moramo paziti da namirnice čuvamo na način da nam oni najosjetljiviji ili oni kojima uskoro ističe rok budu dostupniji. Idealno je da u svom hladnjaku možemo čuvati hranu prema receptu za koji je namijenjena.

Ostatke hrane koristimo

Ako ostane hrane od prethodnog dana, imamo nekoliko opcija: ili je ostaviti u hladnjaku za sljedeći dan, ili u zamrzivaču za kasnije, ili je iskoristiti u nekom drugom receptu i učiniti ga zanimljivijim.

Kompostiranje

Teško ako nemate vrt. Međutim, sada postoje smeđe kante za organski otpad.

Mi dijelimo!

Ako ostane hrane, možemo je podijeliti s prijateljima i poznanicima ili susjedima ili je donirati organizaciji koja hrani ljude u potrebi.

časopis za masline.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki