Zagreba Lajfhaki

Banana: Zašto je ne biste trebali dodavati u smoothije

Smoothieji nude ukusan i jednostavan način za uključivanje voća i povrća u vašu prehranu. Ali je li smoothie od banane dobar izbor? Što kažu istraživači.

Novo istraživanje kalifornijskog sveučilišta u Davisu pokazuje da miješanje određenih sastojaka u smoothieje, poput banane, može negativno utjecati na vaše zdravlje. Saznajte zašto i što učiniti.

Što novo istraživanje pokazuje o smoothiejima i bananama

Istraživači su otkrili da enzim polifenol oksidaza ili fenolaza (Polyphenol oxidase – PPO) u određenom voću kao što je banana može smanjiti apsorpciju flavanola koji su zdravi za srce, osobito u kombinaciji sa sastojcima bogatim flavanolima kao što je bobičasto voće. Studija sugerira odabir sastojaka s niskom aktivnošću PPO-a, poput ananasa ili naranče, pri izradi smoothieja kako bi se optimizirala apsorpcija flavanola.

Studija, nedavno objavljena u časopisu Food and Function Royal Society of Chemistry, koristila je smoothie kako bi testirala kako različite razine polifenol oksidaze, enzima koji se nalazi u mnogo voća i povrća, utječu na razine flavanola u hrani i njihovu apsorpciju u organizaciji. Flavanoli su skupina bioaktivnih spojeva koji su dobri za srce i kognitivno zdravlje, a nalaze se u jabukama, kruškama, borovnicama, borovnicama, grožđu i kakau (česti sastojci u smoothiejima).

“Nastojali smo razumjeti, na vrlo praktičnoj razini, kako uobičajena priprema hrane i grickalica, kao što je smoothie na bazi banane, može utjecati na dostupnost flavanola koji se apsorbiraju nakon gutanja”, rekao je glavni autor Javier Ottaviani, direktor Temeljni laboratorij Mars Edgea, dio Marsa, Inc., i pomoćni istraživač na Odjelu za prehranu UC Davis.

Zarežite jabuku ili ogulite bananu i voće će brzo porumeniti. To se događa zbog polifenol oksidaze. Kada se hrana koja sadrži ovaj enzim izreže i izloži zraku, pocrni. Istraživači su željeli znati hoće li konzumacija svježe pripremljenih smoothieja s različitim voćem koje sadrži PPO utjecati na bioraspoloživost i količinu flavanola.

Banane protiv bobičastog voća

Istraživači su zamolili sudionike da popiju smoothie napravljen od banane, koji ima visok udio PPO, i smoothie napravljen od bobičastog voća, koji ima nizak udio PPO. Sudionici su također dobili kapsulu flavanola.

Analizirani su uzorci krvi i urina kako bi se izmjerilo koliko je flavanola bilo u tijelu nakon što su uzorci smoothieja i kapsula progutali. Istraživači su otkrili da su oni koji su pili smoothie od banane imali 84% niže razine flavanola u tijelu u usporedbi s onima koji nisu pili smoothie od banane.

“Bili smo stvarno iznenađeni kada smo vidjeli koliko je brzo dodavanje banane smanjilo razinu flavanola u smoothieju i razine flavanola koje je tijelo apsorbiralo”, rekao je Ottaviani. “Ovo naglašava kako priprema i kombinacije hrane utječu na apsorpciju prehrambenih spojeva u hrani.”

Prošle je godine Akademija za prehranu i dijetetiku izdala prehrambenu preporuku za unos 400 do 600 mg flavanola dnevno za bolje kardiometaboličko zdravlje. Ottaviani je rekao da bi oni koji pokušavaju konzumirati te flavanole trebali pripremiti smoothije kombinirajući voće bogato flavanolima poput bobičastog voća s drugim sastojcima koji imaju smanjeni PPO kao što su ananas, naranče, mango ili jogurt.

Također je rekao da banana ostaje odlično voće za jelo ili konzumiranje u smoothiejima. Za one koji žele konzumirati frape od banane ili drugog voća i povrća s visokim udjelom PPO, poput cikle, savjet je da ih ne kombiniraju s voćem bogatim flavanolima, poput bobičastog voća, grožđa i kakaovca.

Nalazi ove studije važni su za buduća istraživanja o načinu pripreme druge hrane i učincima na flavanole. Ottaviani je rekao da je čaj važan prehrambeni izvor flavanola, a ovisno o tome kako je napravljen, ima različitu bioraspoloživost flavanola.

Izvor: oloygeia.gr

Exit mobile version