Zagreba Lajfhaki

Bol u donjem dijelu leđa: ovo je najbolji položaj za olakšanje

Vaše šanse za bol u donjem dijelu leđa znatno su smanjene ako nemate prekomjernu tjelesnu težinu, u formi ste, posebno u coreu, i kada savijate koljena i nosite utege grleći ih i približavajući ih tijelu.

No, pitanje koje nas toliko zaokuplja kada nas “uhvate” leđa, ali i općenito, je koji je najbolji položaj za spavanje da leđa ne bole?

“Gdje te ne boli” odgovaraju stručnjaci. Drugim riječima, sami ćete eksperimentirati i konačno otkriti u kojem položaju vam struk ne smeta tijekom sna. Ipak, jedan od najboljih položaja za spavanje – čak i za one koji nemaju osjetljivost struka je položaj fetusa. No pobrinite se da vam jastuk bude dovoljno debeo da vam vrat bude u ravnini s ostatkom kralježnice.

Također je dobro ne spavati na leđima jer se povećava lumbalna lordoza (istezanje u smislu struka), što nije poželjno. Ali ako više volite spavati na licu, ispružite jednu nogu i pripadajuću ruku u stranu.

Naposljetku, ako želite ležati na leđima važno je da vam struk bude naslonjen na madrac, što ćete postići stavljanjem jastuka ispod koljena i jednog ispod glave.

Vježbe za trbušne mišiće i leđa glavne su vježbe koje jačaju mišiće trupa i u najvećem broju slučajeva pridonose smanjenju učestalosti i intenziteta bolova u leđima. Naravno, ovim vježbama ćete se baviti nakon što prođe akutna faza bolova u leđima (tj. intenzivna bol), a nikako kada imate bolove. No, ako vas sama pomisao na trbušnjake čini umornom, onda pokušajte plivati! Idealna je vježba koja jača trup, a ne opterećuje struk. Stručnjaci ističu da se često bolovi u donjem dijelu leđa – kada su mehaničkog podrijetla – stavljaju pod kontrolu kada se pacijent posveti jačanju mišića i poboljšanju držanja.

ygeiamou.gr

Exit mobile version