Bubrezi: Kako održavati tjelesne filtere zdravima i čistima

Pad funkcije bubrega prati normalno starenje organizma, bez obzira na postojanje drugih bolesti. Bubrezi su filteri našeg tijela.

Taj pad se ne događa zato što se razbolimo, već zato što starimo. No ubrzava se kada se razviju bolesti koje opterećuju rad bubrega, poput dijabetesa ili hipertenzije, kao i kada se razvije kronična bubrežna bolest.

Međutim, slabljenje funkcije bubrega razlikuje se od osobe do osobe i još uvijek ne znamo pouzdano zašto postoji ta varijacija. Jedino što je sigurno jest da dobro opće zdravstveno stanje ne jamči i dobar rad bubrega.

Što možemo učiniti

Veliko je pitanje možemo li i što učiniti da naši bubrezi dulje ostanu zdravi. Postoji nekoliko stvari koje svi možemo učiniti, odgovara urolog dr. Iraklis Poulias, bivši predsjednik Hellenic Urological Society. “Prije svega, moramo poduzeti sve mjere koje će nas zaštititi od razvoja bolesti koje oštećuju bubrege. Dva glavna su hipertenzija i dijabetes. Stoga moramo voditi računa o prehrani, svakodnevno vježbati (dugotrajno hodanje je vrlo dobra opcija), ne pušiti i paziti da tjelesnu težinu držimo u zdravim granicama.”

Sol i šećer

Temelj prehrane za zaštitu bubrega je razumna konzumacija soli i šećera. U praksi to znači da ćemo u hranu i salate stavljati malo ili nimalo soli jer većina gotove hrane na tržištu sadrži puno dodane soli.

Ukupno tijekom dana ne bismo smjeli prijeći 2300 mg natrija (ili 2,3 grama). Sol je na pakiranjima hrane navedena kao “natrij” pa čitajući ih možemo okvirno procijeniti koliko soli unosimo.

Što se tiče šećera, naša prehrana treba sadržavati dosta neprerađenih i malo prerađenih. U praksi to znači jesti puno cjelovitog voća, povrća i mahunarki te razumne količine cjelovitih žitarica (koje mogu sadržavati visok udio soli i dodanog šećera). Šećer i sve što ga sadrži treba konzumirati umjereno.

Bubrezi i alkohol

Konzumacija alkohola također mora biti razumna i odmjerena jer u velikim količinama alkoholna pića oštećuju rad bubrega.

Uz dijetu vrlo su važne i povremene kontrole urina kako bi se svaka pojava bubrežne bolesti mogla na vrijeme uočiti i poduzeti potrebne mjere. I dalje je potrebno hitno konzultirati urologa ako se pojave sumnjivi simptomi iz urinarnog trakta kao što su peckanje pri mokrenju, učestalo mokrenje i sl. – Ovi simptomi mogu prikrivati ​​infekciju mokraćnog sustava, koja ako se ne liječi na vrijeme i pravilno može oštetiti bubrege – objašnjava stručnjak.

Lijekovi i bubrezi

Naposljetku, posebno moramo paziti na lijekove koje redovito uzimamo. Iako neki (kao što su neki za hipertenziju) imaju zaštitni učinak na bubrege, drugi mogu oštetiti funkciju bubrega. To se može dogoditi čak i s teoretski “nevinim” lijekovima, poput nekih lijekova protiv bolova ili čak antibiotika.

„Svaka ljekovita tvar koju uzmemo ulazi u krv koju filtriraju bubrezi“, objašnjava g. Poulias. „Pacijenti stoga moraju znati utječu li njihovi lijekovi na rad bubrega i na koji način (pozitivno ili negativno). U slučaju sumnje, trebaju se obratiti liječniku koji im je dao lijekove.”

priče o zdravlju.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki