Zagreba Lajfhaki

“Čarobni grah” koji snižava kolesterol i šećer

Kraljevski proteinski grah ima značajne zdravstvene prednosti, sve dok ste pažljivi u odabiru i konzumiranju

Postao je dio kineske kuhinje, a njegova slava sada doseže cijeli svijet. Tofu, jedan od proizvoda od ovog čudesnog graška, dominira u veganskoj i vegetarijanskoj prehrani zbog visokog udjela proteina. Razlog za soju, koja premašuje sadržajem proteina sve ostalo: 36 grama na 100 grama sirovi grah. To je dvostruko veća količina proteina od slanutka i graška.

Soja također nudi zdrava ulja i sadrži ih 20%, puno više u usporedbi sa slanutkom i graškom koji imaju samo oko 5%. U pogledu njihovih pojedinačnih hranjivih tvari koje imaju nizak udio zasićenih masti i visok udio proteina, vitamina C i folata, dok su odnosno dobar izvor kalcij, željezo, magnezij, fosfor, kalij i tiamin. Konačno, oni su i ekonomični, zbog čega ih bira i stočarstvo. Ali u kojoj su mjeri oni u konačnici zdrava opcija koju možemo uključiti u svoju prehranu?

Primjer je slučaj s nekim objavama na društvenim mrežama u kojima se tvrdi da soja može… povećati muške grudi. Tvrdnje su vjerojatno nastale jer soja i druge mahunarke sadrže hormone koji oponašaju djelovanje estrogena. Međutim, biljni hormoni djeluju drugačije od ljudskih hormona, objašnjavaju istraživači koji su razotkrili mit.

Antikancerogena svojstva

Stoga su rezultati prilično suprotni: česta konzumacija proizvoda od soje, prema različitim promatračkim studijama, može smanjiti rizik od raka dojke. Osim toga, druge studije ukazuju na zaštitni učinak protiv raka prostate kod muškaraca. Određeni spojevi u soji – uključujući izoflavone i lunasin – mogu biti odgovorni za potencijalne učinke protiv raka.

Poboljšava vrijednosti kolesterola

Konzumacija soje povezana je sa zdravijim razinama kolesterola, što može pomoći u smanjenju rizika od srčanih bolesti. Kada su istraživači analizirali postojeće studije kako bi ispitali učinak soje na razinu kolesterola, otkrili su da su razine ukupnog kolesterola, triglicerida i lipoproteina niske gustoće (LDL) značajno smanjene.

Snižava razinu šećera u krvi

Zbog visokog udjela izoflavona česta konzumacija proizvoda od soje mogla bi smanjiti rizik od dijabetesa, navodi se u recenziji, iako je mehanizam kojim bi to mogli postići još uvijek nepoznat. Izoflavoni soje mogu poboljšati osjetljivost na inzulin, što znači da stanice bolje reagiraju na inzulin i apsorbiraju više glukoze.

Na što treba paziti

Postoje neki dokazi koji to podupiru Unos soje može utjecati na rad štitnjače. Studija iz 2016. na 548 žena i 295 muškaraca koji su konzumirali hranu od soje kao dio vegetarijanske prehrane zaključila je da žene s većim unosom soje imaju veću vjerojatnost da će imati povišene razine hormona koji stimulira štitnjaču (TSH), što ukazuje na hipotireozu. Iako su autori objasnili da je soja sigurna, veće količine mogu dovesti do zdravstvenih rizika, posebno za osobe s nedijagnosticiranom hipotireozom.

Osim toga, genetska modifikacija soje, gdje je modificirana DNK prirodnog organizma, izazvala je zabrinutost oko sigurnosti njezine konzumacije. Prema pregledu studija, konzumacija genetski modificirane hrane (GMO) mogla bi dovesti do pojave različitih bolesti koje su otporne na antibiotike. Također, količina potencijalno korisnih izoflavona može biti niža u GM soji. Prijenos alergena i stvaranje novih alergena neki su dodatni rizici.

Međutim, Svjetska zdravstvena organizacija tvrdi da “genetski modificirana hrana dostupna na međunarodnom tržištu danas je prošla procjenu sigurnosti i nije vjerojatno da predstavlja rizik za ljudsko zdravlje”. U svakom slučaju, preporuča se preferirati proizvode od 100% organske soje ili one s oznakom da nisu GMO.

Pročitajte također:

Kolesterol: najbolja dijeta za njegovo snižavanje

Biljni izvori proteina: Neiscrpan izvor zdravlja i blagostanja

“Polupokvarena” hrana koja smanjuje rizik od prerane smrti

Exit mobile version