Zagreba Lajfhaki

Celulitis: Kako napasti velikog neprijatelja ljeta

Vrijeme plaže je stiglo. Novi kupaći kostimi, ručnici, krema za sunčanje i krenuli smo. Da, ali…naše oko uvijek ili gotovo uvijek padne na dobro utrenirana tijela, besprijekorna tijela bez celulita i automatski pogledamo svoje tijelo i vidimo “neprijatelja” koji postoji i pitamo se postoje li tijela bez celulita i kako im to uspijeva…

No nemojte misliti da samo “bucmasti” ljudi imaju celulit, možda je ovo malo umirujuće za one koji imaju koji kilogram viška. Celulit može zabrinjavati žene, ali ne ovisi o godinama ili težini. Celulitis ima djevojka 80 kg i djevojka 60 kg ili manje. Možda ste i vi to primijetili, no pogledajmo što je celulit i kako ga učiniti prošlošću, prema savjetima kliničke dijetetičarke – nutricionistice Anastasije Koukiadaki.

Što je celulit

Celulit je jedan od najčešćih problema s kojima se susreću žene današnjice. To nije ništa drugo nego taloženje vode i masti u potkožnom tkivu. Prati ga pojava “bora” na koži. Uglavnom se radi o ženskoj populaciji i to u najvećem postotku (75-85%).

Postoje tri vrste celulita

1) povezano (zadržavanje masti i vode), 2) tvrdo (zadržavanje masti), 3) meko (zadržavanje vode).

Može se pojaviti bilo gdje na tijelu, ali najčešće su: bedra, stražnjica, unutarnja strana ruku, trbuh, trbuh, listovi.

Važni čimbenici koji utječu i pozitivno djeluju na pojavu celulita su sljedeći:

  • sjedeći život, smanjena tjelesna aktivnost,
  • loša krvna i limfna cirkulacija, što za posljedicu ima nedovoljnu eliminaciju toksina iz tkiva i zadržavanje tekućine,
  • neredoviti menstrualni ciklus zbog zadržavanja tekućine,
  • nasljedstvo,
  • hormonalni poremećaji,
  • pretilost,
  • pušenje,
  • alkohol,
  • zatvor (zadržavanje tekućine i toksina),
  • intenzivan stres,
  • nedovoljna hidratacija,
  • deprivacijske dijete,
  • nagli gubitak težine.

Sve dok znamo uzroke, možemo reagirati i nositi se s tim.

Frontalni napad

Prehrambeni savjeti kojih bismo se trebali pridržavati kako bismo “napali” celulit su sljedeći:

1) Smanjen unos masti, ali kakve masti; Neophodno je ograničiti “loše” masnoće koje se nalaze u masnom mesu, prženoj hrani, majonezi i vrhnju, hladnom mesu, životinjskom maslacu, jajima (žumanjcima). Ova vrsta masti trebala bi činiti manje od 10% naše prehrane. “Dobre” masnoće koje bismo trebali unositi nalaze se u maslinovom ulju, avokadu, maslinama, omega 3 masnim kiselinama.

2) Voda: trebalo bi dobro piti vodu, uz dnevne obroke (a ne za vrijeme obroka, najbolje je pola sata prije obroka), kako bi metabolizam i razni tjelesni sustavi bolje radili (npr. gastrointestinalni) . Voda je esencijalna tvar koja ima odlučujuću ulogu u ljudskom metabolizmu svih osnovnih hranjivih tvari (ugljikohidrata, bjelančevina, masti).

3) Smanjen unos jednostavnih šećera (ugljikohidrata): moramo ograničiti jednostavne šećere (poput šećera u svim njegovim oblicima, ne zaboravimo da mnoge namirnice imaju skriveni šećer), a energiju koju nam daju ugljikohidrati dobivati ​​iz njihovih složenih izvora kao što su vlakna i hrana bez škroba. Na taj način energija će se sporije kanalizirati u tijelo, dulje će nas “držati” sitima i pridonijeti boljem radu crijeva. Ne zaboravite da je zatvor glavni uzrok pojave ili pogoršanja celulita. Stoga bi u našem danu trebalo biti puno voća i povrća.

Točnije, šećer je oblik ugljikohidrata koji se nalazi posvuda i izravno je povezan s razvojem celulita.

Nisu u pitanju samo slatkiši nego sva ona hrana koja zbog okusa očito sadrži puno šećera (keksi, bomboni, paste, med, džemovi). Nažalost, šećeri se kriju u mnogim namirnicama: kruhu, konzerviranoj hrani, umacima, vinima, jogurtima, pa čak i u hrani koja teoretski ne sadrži šećer.

Pazite na šećer. Šećer koji dobivamo hranom otpušta se u krv u obliku glukoze. Stoga njegov prekomjerni unos rezultira povećanjem razine glukoze u krvi. Jednostavni šećeri (to jest hrana u kojoj se šećer nalazi u svom normalnom obliku) iznenada se i brzo oslobađaju u cirkulaciju, uzrokujući iznenadnu hiperglikemiju.

Nasuprot tome, složeni šećeri ili šećeri sa sporim otpuštanjem uzrokuju sporiji i postupniji porast razine glukoze u krvi. Tijelo za svoje različite aktivnosti zahtijeva određenu količinu glukoze iz tijela. Dakle, kada naša tjelesna aktivnost i općenito naše energetske potrebe pokriju unesenu glukozu, tada se potroši sva postojeća glukoza. Ali kada su razine glukoze puno više od tjelesnih energetskih potreba, tada imamo pohranjenu količinu neiskorištene glukoze (energije).

Skladištenje se u početku odvija u jetri i mišićima, a zatim se pretvara u mast u masnom i potkožnom tkivu.

Naime, glukoza se spaja sa slobodnim masnim kiselinama stvarajući trigliceride, koji su rezerve energije iz tijela, u obliku masti, pa tako dolazi do oticanja masnih stanica i pojave narančine kore. I nemojmo zaboraviti da ono što nas deblja jest reakcija našeg tijela na višak ugljikohidrata.

4) Smanjena količina soli: sol kao što znamo uzrokuje zadržavanje tekućine. Stoga treba ograničiti slanu hranu, kao i pretjerano dodavanje soli hrani. Namirnice poput pasta, konzervi, čipsa, slanih sireva treba izbjegavati, a treba kontrolirati dodavanje soli tijekom kuhanja. Naposljetku, posebnu pažnju treba posvetiti konzumaciji gotove hrane ili „brze hrane“ budući da je udio soli u tim namirnicama visok.

5) H vježbati. Svaki oblik tjelovježbe doprinosi sagorijevanju kalorija, boljoj prokrvljenosti tkiva i prokrvljenosti te održavanju ili gubitku tjelesne težine.

6) Jedan žlica omega 3- masne kiseline pomoći će boljoj prokrvljenosti, a time i prokrvljenosti.

7) H izbjegavanje kofeina, za koji je utvrđeno da utječe na razinu inzulina (baš kao i ugljikohidrati koje sam gore opisao).

priče o zdravlju.gr

Exit mobile version