Cjepivo protiv melanoma se klinički testira

Tipa je mRNA cjepiva, što znači da je napravljeno na istom principu kao i ono protiv koronavirusa. Znanstvenici koji su ga razvili dobili su Nobelovu nagradu. Timovi Moderne i MSD-a najavili su izglede za primjenu mRNA cjepiva za zaštitu pacijenata oboljelih od raka i početak njihovih ispitivanja u ljeto 2022. u 165 klinika u 25 zemalja, uz sudjelovanje 1089 volontera.

Posljednja, treća faza kliničkih ispitivanja već je započela. Kodno ime kandidata za lijek je mRNA-4157 (ili V940). U prethodnoj fazi istraživanja pokazalo se da je primjena cjepiva, u kombinaciji s imunoterapijom, smanjila rizik od recidiva i smrti od melanoma za 44%.

U istraživanju su sudjelovali odrasli dobrovoljci (stariji od 18 godina) kojima je dijagnosticiran melanom i kojima je tumor u potpunosti uklonjen operacijom. Ovi pacijenti su pod visokim rizikom od recidiva. Uvjet za sudjelovanje u kliničkim ispitivanjima je da je od operacije prošlo manje od 13 tjedana i da pacijent nije primao sistemsko liječenje.

Volonteri će biti nasumično podijeljeni u dvije grupe. Prva skupina dobit će trenutno standardnu ​​terapiju imunoterapijskim lijekom pembrolizumabom. Drugi će biti na terapiji pembrolizumabom, u kombinaciji s cjepivom mRNA-4157, koje će se primijeniti više puta – u razmaku od tri tjedna. Maksimalno trajanje studije bit će 56 tjedana (osim ako se tijekom tog vremena ne pojavi recidiv ili neprihvatljiva toksičnost liječenja).

Kako razlikovati obične madeže od melanoma

Očekivanja znanstvenika su da će kombinirana terapija biti učinkovitija od danas dostupnih tretmana.

“Vjerojatno smo na korak od revolucije u borbi protiv raka”, rekao je Dimitris Bafaloukos, patolog-onkolog i predsjednik Hellenic Melanoma Society. – Očekujemo impresivne rezultate djelovanja novog lijeka u kombinaciji s imunoterapijom, koja je već postala važan korak u liječenju raka.

Cjepivo mRNA aktivira imunološki sustav tijela da napadne stanice raka i također smanjuje učinak oštećenih stanica koje izbjegavaju imunološki odgovor. Znanstvenici vjeruju da će se uz njegovu pomoć moći boriti i protiv drugih vrsta raka: pluća, prostate i gušterače.

Melanom je najopasniji oblik raka kože. Posljednjih desetljeća broj slučajeva je u stalnom porastu. U 2020. godini u svijetu je bilo oko 325 000 novodijagnosticiranih melanoma i 57 000 umrlih.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki