Coxsackie: Simptom koji bi trebao zabrinuti roditelje

Među roditeljima prevladava zabrinutost zbog Coxsackie virusa koji pogađa djecu mlađu od 5 godina, s rijetkim komplikacijama, ali s ozbiljnim rizicima. To su encefalitis, meningitis, miokarditis, perikarditis, dok je prijenos bolesti vrlo brz.

Prema riječima predsjednice EINAP-a Matine Pagonis, kod prvih simptoma da se dijete budi s slabostima, roditelji bi ga trebali zadržati kod kuće i pratiti, razgovarati s pedijatrom, jer za ovaj virus ne postoji cjepivo, a to je u punom zamahu u jesen i proljeće. On je u razgovoru za MEGU detaljno objasnio simptome i govorio o najozbiljnijim koji bi trebali zabrinuti roditelje. Posebno je rekao:

“Počinje temperaturom, malaksalošću, proljevom, bolovima u grlu, a kada krenu osipi na dlanovima, tabanima, počinje zabrinutost. Najveći je u ustima. Ovi osipi koji su prisutni u ustima, dijete ne može ni vodu progutati.”

Kako se prenosi Coxsackievirus? S površina i kapljica, pri čemu je prijenos vrlo brz. „To traje oko 7 dana, a zatim se svi simptomi počinju povlačiti“, primijetila je gospođa Pagoni. I dodao je:

“Ovaj virus nam je svima poznat. U takvim trenucima počinje iu punom je zamahu. Svi su bili zabrinuti jer se 41 incident dogodio u Larissi, ali nije samo tamo. Simptomi su poznati, a ono što najviše zabrinjava je da 50% djece može biti asimptomatsko.”

Pogledajte fotografije osipa koje dijete može pokazati:

EODY-jeva najava o Coxsackie virusu

“Infekcija Coxsackie virusom virusna je bolest, često ranog djetinjstva, s uobičajenim simptomima kao što su povišena tjelesna temperatura, osip, simptomi sa strane gornjeg dišnog ili gastrointestinalnog sustava i u većini slučajeva je samoinfektivna. Coxsackie virus pripada rodu enterovirusa i klasificira se u dvije skupine, skupinu A i skupinu B. Prenosi se s čovjeka na čovjeka izravnim kontaktom s respiratornim kapljicama (kašljanje, kihanje, govor) te fekalno-oralnim putem. Infekcije virusom Coxsackie pojavljuju se svake godine, ali obično vrhunac doseže u jesen.

Bolest nije uvrštena u praćene bolesti na europskoj razini kao ni kod nas. U sklopu pojačanog nadzora respiratornih i gastrointestinalnih bolesti, na poplavljenim područjima Tesalije postavljena je i djeluje sindromska mreža primarne zdravstvene zaštite. Pojačani sindromski i laboratorijski nadzor na tom području pridonio je dijagnostici infekcija koje se pogoršavaju tijekom jesenskog razdoblja i vjerojatno nisu povezane s pojavama poplava. Laboratorijska ispitivanja obavljaju se pomoću uređaja prikladnih za terensko ispitivanje (POC).

U razdoblju od 23. 10. 2023. do 13. 11. 2023. godine u Područnoj jedinici Larisa evidentirano je ukupno 41 dijete s kliničkom slikom koksakija, od čega 35 djece u dobi do 6 godina. Većina djece imala je blagu kliničku sliku, dok je 6 djece bilo hospitalizirano nekoliko dana (uglavnom zbog nemogućnosti hranjenja). Tijekom tog razdoblja nije primijećen trend povećanja u slučajevima koksakija. Laboratorijskim ispitivanjem utvrđeno je da je 12 djece pozitivno na enteroviruse u P.E. Larisa.

Slični incidenti nisu zabilježeni u regionalnim jedinicama Magnesia, Trikala i Karditsa. Epidemiološka slika odnosi se na otkrivanje slučajeva samo u P.E. Larisa i odsutnost otkrivanja ostatka P.E. Thessaly, koju je pogodila poplava nakon nevremena “Danijel”, indikativno je da cirkulacija coxsackie virusa nije povezana s poplavom.

Zbog činjenice da se bolest sustavno ne prati od strane Uprave za epidemiološki nadzor i intervencije za zarazne bolesti EODY-a, ne može se procijeniti pokazuju li incidenti u tekućem razdoblju porast u odnosu na prethodna razdoblja.

Indicirane mjere za sprječavanje širenja virusa u slučaju oboljelih su udaljenje oboljelog iz njegove školske jedinice do potpunog povlačenja simptoma te strogo poštivanje pravila osobne higijene djece, nastavnika – školskog osoblja ( redovito i temeljito pranje ruku, osobito prije jela i nakon svakog odlaska na WC).

Osim toga, preporuča se dobro provjetravanje svih prostora, temeljito čišćenje dodirnih površina i toaleta. Treba napomenuti da se preventivno ne savjetuje zatvaranje školske jedinice u kojoj je došlo do izbijanja ili izbijanja.

Preporuka je da se roditelji druge djece informiraju o prisutnosti slučajeva u školskoj zajednici te da se posavjetuju sa svojim liječnikom u slučaju da njihovo vlastito dijete pokaže slične simptome.”

ieidiseis.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki