Zagreba Lajfhaki

Dakle, koliko je dobra stevija?

Posljednjih godina stevija je aktivno ušla u živote većine nas, zamjenjujući šećer u mnogim namirnicama, jer se smatra da nudi slađi okus (200-300 puta slađi), ali bez kalorija i opasnosti povezanih sa šećerom.

Što je stevija?

Stevija se dobiva iz biljke stevia rebaudiana, grmolike biljke koja se uglavnom uzgaja u Paragvaju i Brazilu, a čiji se listovi stoljećima tradicionalno koriste u hrani i medicini. Također je poznat kao rebaudioside A, reb-A ili rebian i bogat je steviol glikozidima, koji se koriste kao zaslađivači.

Stevija se koristi kao zdrava alternativa dodanom šećeru u mnogim namirnicama poput pića, deserta, žvakaćih guma, bombona i više, a nalazi se i u prahu za upotrebu u kuhanju ili u kavi.

Koliko je stevija zdrava?

Službena tijela kao što su FDA (American Food and Drug Administration) i EFSA (European Food Safety Authority), koja kontroliraju i certificiraju proizvode za konzumaciju, ističu da je stevija potpuno sigurna, nije toksična ni kancerogena, niti je primijećena – barem na temelju najnovijih istraživanja – neželjena nuspojava.

Ovo se, naravno, ne odnosi na ekstrakte lišća stevije i sirovu steviju, koji nisu odobreni od FDA za konzumaciju.

Dobrobiti stevije za naše zdravlje

Kao alternativa saharozi ili konzumnom šećeru, upotreba stevije ima značajne zdravstvene prednosti.

Točnije – prema istraživanju – ne doprinosi unosu kalorija ili ugljikohidrata u prehranu, pridonoseći tako boljem upravljanju našom ukupnom težinom. Također nije primijećen učinak na glukozu u krvi ili odgovor na inzulin. Sve to pomaže u sprječavanju pretilosti i dijabetesa tipa 2, što osobama s dijabetesom omogućuje da jedu raznovrsniju hranu i drže se zdravog plana obroka bez gubitka okusa.

Konačno, steviozid u steviji pomaže u ubijanju stanica raka i smanjuje razinu upale u tijelu, što može dovesti do raka. Zapravo, studija iz 2012. pokazala je da je širenje raka dojke značajno smanjeno redovitom konzumacijom stevije.

Je li stevija opasna?

Čini se da stevija ne predstavlja nikakav zdravstveni rizik kada se koristi u umjerenim količinama. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), dopuštene granice konzumacije stevije su:

1,7-16,3 mg/kg tjelesne težine/dan za djecu od 2-14 godina

5,6-6,8 mg/kg tjelesne težine/dan za odrasle

Međutim, nekoliko studija pokazuje da prirodni zaslađivači ne pomažu uvijek kod mršavljenja (ako vam je to cilj), budući da prilično potiskuju apetit. Osim toga, stevija vjerojatno utječe na učinkovitost lijekova za inzulin, kolesterol, plodnost, rak i razne viruse.

Konačno, utvrđeno je da oni koji ne konzumiraju saharozu nadoknađuju unos kalorija unosom većih količina hrane, dok je kod nekih ljudi uočena nadutost i hipermotilitet crijeva nakon prekomjerne konzumacije stevije.

Stevia VS šećer

Kao što smo već rekli, stevija ima puno slađi okus od običnog šećera, što znači da je u proizvode potrebno dodati puno manju količinu od običnog šećera da bi se postigao isti učinak okusa.

Također, prerađeni ekstrakti stevije sadrže gotovo nula kalorija, što znači da nam kalorije koje dobivamo jedući hranu koja sadrži steviju kao zaslađivač daju puno manje kalorija od one koja sadrži šećer.

U svakom slučaju, preporučamo umjerenu konzumaciju, a ako se susrećete s bilo kakvim zdravstvenim problemom, posavjetujte se s liječnikom prije nego što ga uvrstite u prehranu.

volite sebe.com

Exit mobile version