Zagreba Lajfhaki

Depresija: Postupci zbog kojih se osjećamo bolje – Otjerajte negativne misli i stres

Tražite prirodni lijek za ublažavanje simptoma depresije ili tjeskobe? Onda novija studija to tvrdi čineći djela dobrote uspjet ćemo ublažiti simptome psihičke bolesti.

Zapravo, činiti dobro i baciti ga studija je smatrala kao najučinkovitija tehnika od onih testiranih za liječenje depresije ili tjeskobe.

„Društvena povezanost jedna je od komponenti života koja je najjače povezana s blagostanjem. Čini se da su ljubazna djela jedan od najboljih načina za jačanje tih veza”, objašnjava koautor studije David Cregg, koji je vodio rad u okviru svoje doktorske disertacije iz psihologije na Sveučilištu Ohio State.

Ali zašto je nesebičnost donijela pozitivne rezultate u psihologiji? Prema rezultatima istraživanja, radnje su pomogle ljudima da se nakratko oslobode negativnih emocija.

Prema ovom nalazu, dojam koji mnogi ljudi imaju o osobama s depresijom mogao bi biti pogrešan. “Kada činimo dobra djela, usredotočujemo se na potrebe drugih i to bi stvarno moglo pomoći ljudima s depresijom i tjeskobom da se osjećaju bolje.” Pojasnila je sa svoje strane dr. Jennifer Cheavens, profesorica psihologije na istom sveučilištu i koautorica studije.

Djela koja olakšavaju

Istraživački tim usredotočio se na 122 osobe koje su imale umjerene do teške simptome depresije i anksioznosti.

Sudionici su bili podijeljeni u tri skupine. Dvjema skupinama dodijeljene su tehnike koje se često koriste u kognitivno bihevioralnoj terapiji depresije: planiranje društvenih aktivnosti ili kognitivna ponovna procjena.

Tim za organizaciju društvenih aktivnosti dobio je upute o planiranju društvenih aktivnosti za dva dana u tjednu. Druga grupa koja je primala kognitivno bihevioralnu terapiju vodila je zapise najmanje dva dana tjedno. Na taj su način identificirali negativne obrasce mišljenja i revidirali svoje misli na način koji bi mogao smanjiti depresiju i anksioznost.

Članovi treće skupine dobili su instrukcije da obave tri djela ljubaznosti dnevno dva dana u tjednu. Djela ljubaznosti definirana su kao “velika ili mala djela koja koriste drugima ili čine druge sretnima, obično uz određenu cijenu za vas u smislu vremena ili resursa”.

Radnje koje su sudionici izvodili uključivale su pečenje kolačića za prijatelje, spremnost na prijevoz prijatelja ili ostavljanje samoljepljivih ceduljica cimerima s ohrabrujućim riječima.

Sudionici su slijedili njihove upute pet tjedana, nakon čega su ponovno procijenjeni. Istraživači su zatim provjerili sudionike nakon još pet tjedana da vide jesu li intervencije još uvijek učinkovite.

Nalazi su pokazali da su sudionici u sve tri skupine doživjeli povećanje zadovoljstva životom i smanjenje simptoma depresije i anksioznosti nakon ukupno 10 tjedana istraživanja.

Dobra su djela ipak pokazala veću prednost i nad društvenim aktivnostima i nad kognitivnim preispitivanjem.

ygeiamou.gr

Exit mobile version