Detoksikacija od šećera: plan koji će vam pomoći u borbi protiv žudnje

Šećer se ne nalazi samo u desertima i čokoladama, već iu svakodnevnoj hrani. Kontrolirana konzumacija šećera vjerojatno neće negativno utjecati na vaše zdravlje, ali “skriveni” šećeri u svakodnevnoj hrani mogu lako povećati vaš dnevni unos šećera, a da toga niste svjesni. U tom slučaju vjerojatnije je da će uslijediti negativni učinci poput debljanja, dijabetesa i određenih vrsta raka.

Nepromišljena konzumacija šećera može izazvati štetne promjene u općem zdravstvenom stanju vašeg organizma, ali i u vašem izgledu. Povećanje tjelesne težine vjerojatno će biti prvi negativni učinak, ali slijede drugi. Bolesti srca, masna jetra, dijabetes, Alzheimerova bolest i neki oblici raka vjerojatnije će uslijediti.

Čak se i znakovi starenja kao što su fine linije i bore ubrzavaju visokim unosom šećera zbog razvoja krajnjih proizvoda napredne glikacije jer oštećuju kolagen i elastin.

Nakon što se šećer metabolizira u tijelu, aktivira se centar za nagrađivanje u vašem mozgu i slijedi osjećaj zadovoljstva koji potiče vaš mozak da opetovano jede slatku hranu. Ovaj ciklus stvara ovisnost, uzrokuje skokove šećera i uspoređuje se s ovisnošću o drogama.

Zdravstveni stručnjaci diljem svijeta zaključili su da dodane šećere treba ograničiti na manje od 9 žličica (36 grama) dnevno za muškarce i 6 žličica (24 grama) za žene, odnosno manje od 10% kalorija.

Da bismo razumjeli gornju količinu, samo jedna limenka bezalkoholnog pića, limunade ili drugog slatkog pića sadrži više od ove količine dodanog šećera.

Savjeti za detoksikaciju i smanjenje unosa šećera

Što više šećera konzumirate, to više žudite. Ako ste spremni smanjiti unos šećera i slijediti program detoksikacije, na pravom ste članku. Vašem mozgu, tijelu i nepcu trebat će 2 do 4 tjedna da se prilagode na manji unos šećera, stoga budite strpljivi sami sa sobom.

Ovo je 10 savjeta za uspješnu detoksikaciju od šećera:

  1. Ograničite slatka pića: Zamijenite kavu, čaj i smoothie opcijama bez šećera. Trgovina sada nudi mnogo mogućnosti za one koji žele smanjiti potrošnju šećera.
  2. Pij više vode: Uz sebe uvijek imajte bocu vode, ako ste od onih koji je zaboravljaju. Također zamijenite gaziranu vodu gaziranom vodom kako biste smanjili šećer i povećali hidrataciju.
  3. Zamijenite slatkiše voćem: Kada osjetite želju za slatkim, radije pojedite voće umjesto čokolade. Za dodatni užitak možete odabrati i jogurt s voćem.
  4. Koristite zdrave alternative šećeru: Zamijenite dodane šećere u kavi alternativnim šećerom, poput stevije.
  5. Odvratite pažnju: Žudnja za hranom traje 3 do 5 minuta, pa je skretanje pažnje ključno da ne zeznete stvar.
  6. Pročitajte oznake proizvoda: Birajte pakiranu hranu s 0 grama dodanog šećera.
  7. Uravnotežite svoju prehranu: Pazite da jedete hranjive obroke s proteinima, mastima, složenim ugljikohidratima s visokim udjelom vlakana i povrćem kako biste stabilizirali šećer u krvi i spriječili želju za šećerom.
  8. Izgradite zdrave navike: Dajte prioritet kvaliteti i količini sna i pokušajte kontrolirati stres. Veliki stres u kombinaciji s nedostatkom sna povezan je s željom za šećerom i debljanjem.

oblik.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki