Električni uređaji koje nikada ne biste smjeli priključiti na razvodnik

Razdjelnici se nalaze u svakom domu jer su najjednostavnije i najlakše rješenje za “proširenje” utičnice. No, oni imaju svoja sigurnosna pravila kojih se moramo pobožno pridržavati kako ne bi došlo do kratkog spoja ili (u najgorem slučaju) opasnosti od požara zbog njihovog pregrijavanja.

Dakle, u prvoj fazi, kada kupujemo multi-utičnicu, informiramo se o njenoj najvećoj snazi ​​i pazimo da je uređaji koje spajamo na nju ne premaše.

U drugoj (i prijeko potrebnoj) fazi učimo koji električni uređaji “vuku” puno struje i pazimo na njihov spoj.

Hladnjak: Veliki uređaji poput hladnjaka trebaju puno energije i često se uključuju i isključuju – to može lako preopteretiti razdjelnik. Hladnjake treba spojiti izravno na zidnu utičnicu koja će se koristiti isključivo za napajanje uređaja.
mikrovalna: Mikrovalna pećnica je čudo praktičnosti za moderna kućanstva. Ali ovo čudo treba puno energije. Kao i obična električna pećnica, mikrovalna pećnica treba imati vlastitu utičnicu.
Aparati za kavu: Pa ipak, većina aparata za kavu treba puno snage za pripremu vašeg omiljenog pića. Najbolje je uključiti aparat za kavu izravno u utičnicu.
Tosteri: Struja koja im je potrebna može lako uzrokovati pregrijavanje razdjelnika.
Lonci za sporo kuhanje (električni lonci): Nije dobar izbor uključiti svoj električni trup kako biste oslobodili prostor u utičnici za druge uređaje. Ovi uređaji zahtijevaju puno vremena rada prema zadanim postavkama, tako da je pregrijavanje razvodnika vjerojatno zadano.
Uređaji za njegu kose: Za napajanje sušila za kosu, električnih škara itd. potrebna je velika količina električne energije. Dakle, radije uključite takve uređaje izravno u utičnicu.
Klima uređaji: Kao i hladnjaci, klima uređaji (stacionarni ili prijenosni) dizajnirani su za uključivanje i isključivanje i trebaju veliku količinu električne energije dok rade. Ovo prebacivanje može preopteretiti produžni kabel.
Miješalica: Samo zato što je uređaj malen, ne znači da treba malo energije. Mnogi blenderi mogu trebati do 1500 W za usitnjavanje tvrđe hrane. Dakle, budući da u protupožarnoj sigurnosti veličina nije bitna, pa ih za potpunu sigurnost uključite izravno u utičnicu.
Perilica za rublje: Većina perilica koristi maksimalnu snagu do 1400 W, što ih čini opasno blizu maksimalnom opterećenju većine razdjelnika. Sigurna opcija je uključiti ih izravno u utičnicu.
Prijenosni grijači vode: Većina prijenosnih grijača koristi 1500 vata snage na visokim postavkama i, kada su uključeni u utičnicu, posebno su opasni jer često rade dulje vrijeme.
Električni alati: Većina električnih alata zahtijeva veliku snagu. Ako volite petljati, alternativa je posebna višestruka utičnica od 220 V, opremljena utičnicama s uzemljenjem. Međutim, nikada ih ne uključujemo u običan, standardni razdjelnik.
Igraće konzole: Same konzole ne trebaju puno energije, ali njihova kombinacija s drugim srodnim “dodacima” (npr. monitori, posebni daljinski upravljači) može prijeći granicu izdržljivosti razvodnika. Pa provjerite upravo ovu kombinaciju.
Višestruka utičnica! Posljednje i najvažnije: nikad ne spajamo drugi razdjelnik na razvodnik. Ako je opasno imati određeni uređaj u razdjelniku, koliko više spajati “neizravno” mnoge uređaje koji troše energiju. U suštini, međusobno spajanje razdjelnika prkosi svim pravilima zaštite od požara i može brzo preopteretiti kućni električni sustav.

zvijer vijesti.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki