Eureka! Pronašli su krivca za Alzheimerovu bolest

Alzheimerova bolest je kronična neurodegenerativna bolest koja se obično razvija sporo i postupno se pogoršava tijekom vremena. Uzrok je 60-70% slučajeva demencije. U ranim fazama, najčešći simptom je teškoća prisjećanja nedavnih događaja.

Neočiti simptomi da razvijate Alzheimerovu bolest

Jedan od znakova na koje liječnici obraćaju pozornost kod pacijenata s ovom bolešću je nakupljanje specifičnih nakupina proteina u mozgu koje se nazivaju amiloidni plakovi.

Smatra se da su ti plakovi jedan od uzroka problema s pamćenjem. Općenito se vjeruje da ti plakovi nastaju zbog problema u mozgu, ali nova studija sugerira da bi krivac za razvoj bolesti mogao doći izvana, piše ScienceAlert.

U posljednjih nekoliko godina istraživači su pronašli gljivicu Candida albicans u mozgu ljudi koji pate od Alzheimerove bolesti i drugih poremećaja pamćenja. To je potaknulo neke znanstvenike da se zapitaju igraju li infekcije izvan mozga ulogu u plakovima povezanim s bolešću.

Kako bi to otkrili, skupina znanstvenika s Baylor College of Medicine, SAD, provela je niz pokusa na miševima. Ranije su otkrili da kod zaraze ovom gljivicom imaju problema s pamćenjem.

Koji su vitamini potrebni za sprječavanje demencije i propadanja mozga

Ali kad su gljivice uklonjene, pamćenje se poboljšalo. U svojoj najnovijoj studiji znanstvenici su željeli razumjeti kako se to događa na molekularnoj razini. Oni su ovu gljivu ubrizgali direktno u mozak miševa i zatim ispitali moždano tkivo.

Otkrili su da kada ova gljivica uđe u mozak, može izazvati dva različita imunološka odgovora. U prvom slučaju, oslobađa se enzim koji ne samo da omogućuje više gljivičnih stanica da uđu u mozak, već također razgrađuje neke proteine.

Ovi oštećeni proteini slični su amiloidnim plakovima koji se vide kod Alzheimerove bolesti. Drugi imunološki odgovor usmjeren je na uništavanje gljivica.

U mozgovima mladih, zdravih miševa ove su reakcije dobro funkcionirale, očistivši ih od gljivica za otprilike 10 dana. Međutim, kada su istraživači promijenili imunološki odgovor mozga, gljivica je dulje opstala.

Ovo sugerira da nakupine proteina, poput amiloidnih naslaga kod Alzheimerove bolesti, mogu biti način zaštite mozga od gljivica. Ali ako se mozak ne riješi tih ugrušaka kako treba, oni mogu uzrokovati štetu tijekom vremena.

Pronašli su 32 proteina koji ukazuju na rizik od Alzheimerove bolesti

Znači li to da su gljivice uzrok Alzheimerove bolesti? Ne baš, kažu znanstvenici. Međutim, to ukazuje da bi drugi čimbenici mogli biti uključeni u razvoj proteinskih ugrušaka u mozgu.

Liječenje Alzheimerove bolesti koje djeluje samo na te naslage možda neće riješiti cijeli problem. Imamo još mnogo toga za naučiti, ali ovi bi rezultati mogli utrti put novim i inovativnim tretmanima i razumijevanju bolesti u budućnosti.

David Corey, glavni autor studije, sažeo je njihov znanstveni rad na sljedeći način: „Ovaj rad potencijalno dodaje novi sloj razumijevanja razvoju Alzheimerove bolesti. Mislili smo da se te nakupine proteina pojavljuju samo u mozgu, ali čini se da to možda i nije tako.”

Znanstvenici namjeravaju provesti daljnja istraživanja, posebno na živim ljudskim i životinjskim stanicama, u nadi da će u budućnosti pronaći učinkovitija rješenja za probleme vezane uz pamćenje.Zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki