Evo koje bolesti nokti signaliziraju

Promjena ploče nokta često se događa pod utjecajem gljivica, bakterija, mehaničkih oštećenja, ali i zbog hormonalnih promjena. To je rekla dermatovenerologinja Natalia Zhovtan.

„Od 30% do 45% svih bolesti noktiju su gljivične infekcije različitih vrsta, au većini slučajeva radi se o onihodistrofijama ili nezaraznim bolestima noktiju. Promjene na ploči nokta mogu biti povezane s promjenom boje, gustoće, oblika ili debljine, biti samostalna bolest ili dio manifestacija raznih kožnih bolesti ili bolesti unutarnjih organa, komentirala je liječnica.

Samo 4 pravila: Dermatolog otkrio tajnu zdravih noktiju

Prema riječima stručnjaka, zdrav nokat trebao bi biti ružičast. Bijele pruge ili točkice pojavljuju se zbog ozljeda ili nakon zaraznih bolesti. Zaostala smeđa pruga pojavljuje se na noktima kod starijih bolesnika s teškom cirozom jetre, kardiovaskularnim i bubrežnim zatajenjem.

Nedostatak ili mali nokti mogu biti urođena patologija ili posljedica popratne sklerodermije, patologije živčanog sustava, naglašava dermatologinja.

Lomljivi i tanki nokti posljedica su genetske predispozicije i nedostatka sumpora, vitamina A i B, biotina i kalcija. Udubljenje ploča u obliku žlice ukazuje na anemiju nedostatka željeza, zarazne i endokrine bolesti, istaknuo je Zhovtan, dodajući da se nokti zaobljenog oblika i povećane konveksnosti uočavaju kod osoba s plućnim bolestima, kao i kod kardiovaskularnih zatajenja. Sindrom “žutih noktiju” javlja se kod gljivičnih oboljenja ili kemijskih oštećenja, zaključuje specijalist./Zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki