Zagreba Lajfhaki

Gastroezofagealna refluksna bolest: Četiri šah-mat poteza koji rješavaju problem

Gastroezofagealna refluksna bolest je neugodno i bolno probavno stanje u kojem donji ezofagealni sfinkter nije u stanju zadržati želučani sadržaj koji se gura prema gore u jednjak, uzrokujući žgaravicu, bol i loš zadah.

Rješenje za rješavanje simptoma nalazi se uglavnom u prehrani, kako u sadržaju tako i u navikama koje je prate. U isto vrijeme, dodatne intervencije u načinu života mogu dati pozitivan doprinos.

Pogledajmo što savjetuju stručnjaci:

1. Slijedite pametnu dijetu

Pametna prehrana uključuje i pravu hranu koja ne pogoršava simptome probavnih bolesti i pravu količinu obroka.

Možete voditi bilješke o namirnicama za koje ste primijetili da vas “zezaju”, što za većinu pacijenata uključuje kavu i čokoladu zbog kofeina, alkohol, gazirana pića, masnu, začinjenu, prženu i slanu hranu, kiselu hranu poput agruma i njihove sokove, češnjak, luk i rajčice.

Zatim radije male i redovite obroke, umjesto velikih porcija koje će otežati proces probave i dovesti do refluksa. Istraživanje je pokazalo da su sudionici s GERB-om bili skloni obilnoj večeri umjesto da je dijele na manje obroke tijekom dana.

Stručnjaci preporučuju najmanje tri obroka dnevnodok ako se količina hrane može podijeliti na četiri ili pet obroka koristi će biti veće.

2. Jedite svoj obrok u pravo vrijeme

Kako bi pametna prehrana djelovala pozitivno, mora se konzumirati u pravo vrijeme. Stoga izbjegavajte večernje obroke, osobito prije spavanja, jer je znanstveno dokazano da ova navika neizbježno dovodi do intenzivnijih simptoma stanja. Osim toga, ležanje odmah nakon obilne večere povezano je s noćnim GERB-om.

Što možeš učiniti; U idealnom slučaju, pojedite svoj obrok najmanje tri sata prije spavanja. Prema Međunarodnoj zakladi za gastrointestinalne poremećaje, najveća proizvodnja želučane kiseline događa se tijekom prva tri sata nakon jela.

Ako ovi noćni simptomi potraju, pokušajte podići gornji dio kreveta. Istraživanje je pokazalo da je povećanje nagiba za 20 cm tijekom šest dana smanjilo noćni refluks za sve sudionike i poremećaje spavanja za 65%. od njih.

3. Smanjite tjelesnu težinu

Studije su zaključile vezu između povećane težine i GERB-a. Iako se mehanizmi koji stoje iza odnosa još uvijek istražuju, jedna znanstvena hipoteza je da pritisak viška kilograma na trbuh uzrokuje opuštanje donjeg ezofagealnog sfinktera, što rezultira refluksom želučanog sadržaja.

4. Prekinite loše navike

Ili ih barem ograničiti. Konzumacija alkohola i pušenje negativno su povezani s GERB-om.

Konkretno, poznato je da alkohol pogoršava žgaravicu jer iritira jednjak, remeti neometano funkcioniranje donjeg ezofagealnog sfinktera i povećava proizvodnju želučane kiseline.

Što se tiče pušenja, istraživanja su zaključila da ono negativno utječe na funkciju donjeg ezofagealnog sfinktera i smanjuje djelovanje sline u neutralizaciji želučane tekućine.

Dokazi za te dvije navike i njihovu povezanost sa stanjem nisu apsolutni. S jedne strane, studija iz 2013. zaključila je da nema dovoljno dokaza da se alkohol smatra negativnim čimbenikom, a s druge strane, čini se da je prestanak pušenja, koji stručnjaci preporučuju svim pacijentima s tim stanjem, učinkovit samo za one koji imao zdravu tjelesnu težinu.

Opsežna istraživanja pokazala su da su faktori kao što su nedovoljno sna i loše prehrambene navike povezani s većim rizikom od probavnih bolesti.

ygeiamou.gr

Exit mobile version