Gastroezofagealni refluks: hrana koju treba izbjegavati – koja smiruje želudac

Koju hranu bi trebali izbjegavati oboljeli od GERB-a, a kojoj bi trebali dati prednost. Gastroenterolog daje odgovore

Procjenjuje se da jedna od tri odrasle osobe ima negativne simptome GERB-a sa simptomima kao što su povrat hrane ili želučane kiseline, otežano gutanje, kašalj i žgaravica.

Ali lako možete preuzeti kontrolu nad situacijom u svoje ruke, pazeći da jedete hranu koja ne opterećuje želudac i preferirate onu koja ga smiruje. Dr. David M. Poppers, gastroenterolog na njujorškoj bolnici Langone u New Yorku, navodi namirnice koje će najvjerojatnije iritirati želudac oboljelih, kao i one koje su povoljnije za probavni sustav.

Koju hranu izbjegavati

Fritule i junk food. Naravno, guilty pleasure od pomfrita nije najzdraviji, ali kada je u pitanju izazivanje GERB-a, na vrhu je popisa zabranjenih proizvoda. Studija iz listopada 2014. u Przegląd Gastroenterologiczny pronašla je neku korelaciju između ozbiljnosti simptoma refluksa i prehrane, uključujući prženu hranu.

Masno meso. Prerađeno meso poput slanine i kobasica također može izazvati simptome. Hrani s visokim udjelom masnoće potrebno je više vremena da napusti želudac nego probavljivijoj hrani, što može dovesti do refluksa, prema studiji iz 2014. u časopisu Przegląd Gastroenterologiczny.

vruće. Začinjena hrana, poput čilija u prahu, papra, pa čak i češnjaka, mogla bi iritirati sluznicu jednjaka, prema studiji u Journal of Thoracic Disease, uzrokujući žgaravicu.

rajčice. Zbog kiselosti rajčice mogle bi pogoršati gastroezofagealni refluks, a isto tako i sok od rajčice.

Agrumi. Poput rajčice, citrusno voće poput naranče, limuna i grejpa prilično je kiselo.

Češnjak. Zajedno s lukom, češnjakom i porilukom, oni su također povezani s pojačanim simptomima refluksa, prema istraživanju objavljenom u časopisu Primary Care. Iako razlozi nisu jasni, krivac bi mogao biti visok sadržaj FODMAP-a (fermentabilni oligosaharidi, disaharidi, monosaharidi i polioli), koji mogu uzrokovati probavne smetnje.

Čokolada. Čokolada nije toliko slatka za zdravlje želuca jer se smatra jednom od najgorih namirnica za žgaravicu.

Kovnica. Pepermint bi mogao pojačati žgaravicu. To je zato što se ezofagealni sfinkter može opustiti, dopuštajući kiselini da dođe gore.

Kofein. Količinu kave i čaja s kofeinom također treba ograničiti jer se smatraju iritantima refluksa.

Gazirana pića. Plin koji se iz gaziranih pića oslobađa u želucu povećava pritisak, tjerajući sfinkter jednjaka na otvaranje. Mnogi od njih također sadrže kofein.

Alkohol. Alkoholna pića također mogu poremetiti ezofagealni sfinkter, povećavajući želučanu kiselinu.

Koju hranu “voli” želudac?

  • Hrana sa visok sadržaj vlakanapoput voća, povrća, mahunarki, maslaca od kikirikija i cjelovitih žitarica, ali izbjegavajući one već spomenute.
  • Riba, maslinovo ulje te plan prehrane s naglaskom na Mediteranska prehrana
  • Nemasno meso i jaja kuhana na pari ili na žaru
  • Poluobrano ili obrano mlijeko
  • Bijeli kruh i tjestenina
  • Biljni napici i puno vode.

Pročitajte također:

Lagana vježba koja ublažava probavne probleme

Gastroezofagealni refluks: osam poteza koji nas spašavaju od patnje

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki