Gastroezofagealni refluks: Sedam namirnica koje umiruju želudac

Kod gastroezofagealnog refluksa naše prehrambene navike i sklonosti odgovorne su i za pojavu i za liječenje problema

Gastroezofagealni refluks nastaje kada se kiselina vraća iz želuca u jednjak, što je uobičajeno, ali može uzrokovati komplikacije i neugodne simptome, poput žgaravice.

Jedan od uzroka može biti da je sfinkter u donjem dijelu jednjaka oslabio ili olabavio. Obično se ovaj sfinkter zatvara kako bi spriječio povrat hrane u jednjak.

Hrana, s druge strane, utječe na količinu kiseline koju želudac proizvodi, pa je konzumacija prave vrste hrane ključna za kontrolu GERB-a.

Hrana koja može pomoći u smanjenju simptoma
Simptomi refluksa mogu biti rezultat nakupljanja želučane kiseline u jednjak, uzrokujući nelagodu i bol. Ako osoba ima puno takvih kiselina, dobro je u prehranu uključiti neke specifične namirnice kako bi mogli kontrolirati simptome gastroezofagealnog refluksa. Naravno, ne radi se o namirnicama koje liječe stanje, već o njegovom ublažavanju.

1. Povrće
Povrće prirodno ima malo masti i šećera te pomaže u smanjenju želučane kiseline. Dobar izbor su zelene mahune, brokula, šparoge, zelenjad, krumpir i krastavci.

2. Đumbir
Đumbir ima prirodna protuupalna svojstva i smatra se prirodnim lijekom za gastrointestinalne probleme. Možete dodati naribani ili nasjeckani korijen đumbira u recepte za hranu ili smoothieje ili piti čaj od đumbira za ublažavanje simptoma.

3. Zob
Heljda je omiljeni izbor za doručak, jer je žitarica – odličan izvor vlakana. Prehrana bogata vlaknima povezana je s manjim rizikom od gastroezofagealne refluksne bolesti. Druga opcija za vlakna je kruh od cjelovitih žitarica i riža.

4. Voće osim citrusa
Voće koje nije citrusno voće uključuje dinje, banane, jabuke i kruške, za koje je manje vjerojatno da će izazvati simptome refluksa od kiselog voća.

5. nemasno meso i plodovi mora
Nemasno meso poput piletine, puretine, ribe i plodova mora ima malo masti i smanjuje simptome GERB-a. Probajte ih pečene ili kuhane.

6. Bjelanjak
Bjelanjak je dobar izbor, za razliku od žumanjka koji je bogat mastima i može izazvati simptome.

7. Zdrave masti
Dobri izvori zdravih masnoća su maslinovo ulje te neslani i nekuhani orašasti plodovi. Smanjite unos zasićenih i trans masti i zamijenite ih ovim zdravijim višestruko nezasićenim mastima.

Pročitajte također

Corona virus: Dobro poznate tablete koje mogu učetverostručiti rizik

Imate li 50 godina? Postoje neke namirnice koje biste trebali ograničiti

Jedna od tri odrasle osobe pati od ovog vrlo čestog stanja

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki