Zagreba Lajfhaki

Gastroezofagealni refluks: Sedam namirnica koje umiruju želudac

Kod gastroezofagealnog refluksa naše prehrambene navike i sklonosti odgovorne su i za pojavu i za liječenje problema

Gastroezofagealni refluks nastaje kada se kiselina vraća iz želuca u jednjak, što je uobičajeno, ali može uzrokovati komplikacije i neugodne simptome, poput žgaravice.

Jedan od uzroka može biti da je sfinkter u donjem dijelu jednjaka oslabio ili olabavio. Obično se ovaj sfinkter zatvara kako bi spriječio povrat hrane u jednjak.

Hrana, s druge strane, utječe na količinu kiseline koju želudac proizvodi, pa je konzumacija prave vrste hrane ključna za kontrolu GERB-a.

Hrana koja može pomoći u smanjenju simptoma
Simptomi refluksa mogu biti rezultat nakupljanja želučane kiseline u jednjak, uzrokujući nelagodu i bol. Ako osoba ima puno takvih kiselina, dobro je u prehranu uključiti neke specifične namirnice kako bi mogli kontrolirati simptome gastroezofagealnog refluksa. Naravno, ne radi se o namirnicama koje liječe stanje, već o njegovom ublažavanju.

1. Povrće
Povrće prirodno ima malo masti i šećera te pomaže u smanjenju želučane kiseline. Dobar izbor su zelene mahune, brokula, šparoge, zelenjad, krumpir i krastavci.

2. Đumbir
Đumbir ima prirodna protuupalna svojstva i smatra se prirodnim lijekom za gastrointestinalne probleme. Možete dodati naribani ili nasjeckani korijen đumbira u recepte za hranu ili smoothieje ili piti čaj od đumbira za ublažavanje simptoma.

3. Zob
Heljda je omiljeni izbor za doručak, jer je žitarica – odličan izvor vlakana. Prehrana bogata vlaknima povezana je s manjim rizikom od gastroezofagealne refluksne bolesti. Druga opcija za vlakna je kruh od cjelovitih žitarica i riža.

4. Voće osim citrusa
Voće koje nije citrusno voće uključuje dinje, banane, jabuke i kruške, za koje je manje vjerojatno da će izazvati simptome refluksa od kiselog voća.

5. nemasno meso i plodovi mora
Nemasno meso poput piletine, puretine, ribe i plodova mora ima malo masti i smanjuje simptome GERB-a. Probajte ih pečene ili kuhane.

6. Bjelanjak
Bjelanjak je dobar izbor, za razliku od žumanjka koji je bogat mastima i može izazvati simptome.

7. Zdrave masti
Dobri izvori zdravih masnoća su maslinovo ulje te neslani i nekuhani orašasti plodovi. Smanjite unos zasićenih i trans masti i zamijenite ih ovim zdravijim višestruko nezasićenim mastima.

Pročitajte također

Corona virus: Dobro poznate tablete koje mogu učetverostručiti rizik

Imate li 50 godina? Postoje neke namirnice koje biste trebali ograničiti

Jedna od tri odrasle osobe pati od ovog vrlo čestog stanja

Exit mobile version