Zagreba Lajfhaki

Greške koje radite prilikom stavljanja hrane u hladnjak

Nekim vrlo čestim pogreškama u načinu na koji čuvate hranu stvarate plodno tlo za razvoj bakterija koje vam mogu izazvati manje ili više ozbiljne zdravstvene probleme.

“Higijena hrane igra ključnu ulogu u očuvanju našeg zdravlja”, naglašava Dimitrios G. Petsios, MSc, klinički dijetetičar-nutricionist. Nepravilno stavljanje u hladnjak je jedna od takvih grešaka, koja također ne pomaže očuvanju hranjivih tvari i aroma!

Evo kako popraviti ove pogreške u 1 minuti:

Postavite pravu temperaturu

Održavanje vašeg hladnjaka treba postaviti na 4°C, a zamrzivača na -18°C. Ovo su razine hlađenja koje smanjuju rast bakterija u većini namirnica. “Da bi se bakterije razmnožavale potrebna im je hrana, toplina i vlaga. Tih čimbenika ima puno u hladnjaku iznad 5°C”, napominje stručnjak. Ako vaš hladnjak nema indikator temperature, možete ga pronaći pomoću sobnog termometra.

„U slučaju nestanka struje provjerite jesu li namirnice u zamrzivaču odmrznute. Kad se hrana odmrzne, mora se ili skuhati ili baciti, ali je zabranjeno ponovno zamrzavati jer se na taj način mogu razmnožavati bakterije”, ističe. Pročitajte i: Koliko povrća i voća trebate pojesti dnevno?

Ne stavljajte voće zajedno s povrćem

Neko voće, poput jabuke, kruške, breskve, šljive, proizvodi plin koji potiče brže sazrijevanje povrća. Problem je ispravljen korištenjem različitih polica ili pregrada. Osim toga, neki hladnjaci imaju regulatore vlažnosti. Kada je ladica za voće puna, preporučljivo je povećati razinu vlažnosti u njoj“, kaže stručnjak.

Ne ostavljajte ostatke umaka od rajčice u limenci

Otvoreno pakiranje (limenku ili papir) nemojte čuvati u hladnjaku. Stavite ostatke u hermetički zatvorenu posudu i zatim ohladite. Limenke ispuštaju kemikalije u hranu kada oksidiraju, objašnjava stručnjak.

Stavite mlijeko u zatvorenu posudu

Mliječni proizvodi upijaju mirise druge hrane. I ne želite da vaše mlijeko ima okus… umaka od luka. Dobro zatvorite poklopce na pakiranju i nakon otvaranja kremu spremite u staklenke.

Ne stavljajte smrznutu sirovu hranu pored kuhane hrane

To pogoduje kontaminaciji, jer tekućine iz smrznutog mesa ili piletine mogu kapnuti na kuhanu hranu bilo tijekom skladištenja ili prilikom stavljanja ili vađenja stvari iz hladnjaka.

Sirove namirnice stavljajte na najniže police, savjetuje stručnjakinja, i pazite da ne dođu u dodir s kuhanom hranom, voćem ili povrćem. Pročitajte i: 6 namirnica koje pogrešno jedete i ne dobivate potrebne hranjive tvari

Izbaci mlijeko i jaja kroz vrata

To je jedna od najčešćih grešaka. Zapravo, mnogi proizvođači hladnjaka potiču nas da ih tamo postavimo, stavljajući posebne kutije za jaja na vrata. Međutim, mlijeko i jaja trebali biste čuvati na policama u stražnjem dijelu hladnjaka, gdje su područja s najnižom temperaturom.

Ostale osjetljive namirnice koje također treba staviti u hladna mjesta su meso, perad i plodovi mora. U vrata radije stavite namirnice s puno konzervansa, poput kiselih krastavaca i umaka, koje neće biti opterećene temperaturnim promjenama zbog čestog otvaranja i zatvaranja vrata.

Izrezani limun stavite u hermetički zatvorenu posudu ili ga zamotajte

Prerezanom stranom prema dolje stavite na tanjur i prekrijte prozirnom folijom da se još malo očuva. Gotovo svakoj hrani možete produžiti život tako da je što više držite podalje od vlage. Povrće zamotajte u kuhinjski papir ili u novine koje će ga upiti.

oblik.gr

Exit mobile version